ΑΕΚ-Απόλλων 3-0: Δεν περνάει κανείς από την Αρένα! (vid)

Η ΑΕΚ «πάτησε» τον Απόλλωνα και τον ανάγκασε στην πρώτη εκτός έδρας ήττα του στο πρωτάθλημα

Παίζοντας ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η ΑΕΚ διέλυσε τον Απόλλωνα με 3-0 και διεύρυνε το αήττητο της σερί στην Αρένα.

Η ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ έπαιξε σπουδαίο ποδόσφαιρο, ικανοποιώντας τους οπαδούς της που πήγαν στο γήπεδο. Ο Απόλλωνας πραγματοποίησε μια κάκιστη εμφάνιση, με την ήττα να έρχεται σαν φυσικό επακόλουθο. Οι «κυανόλευκοι» έμειναν στους 70 βαθμούς και απέκτησαν ξανά συγκάτοικο στην κορυφή. Τα γκολ για την ομάδα της Λάρνακας πέτυχαν οι Ακοράν, Τρισκόφσκι και Γιάννου.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Η ΑΕΚ μπήκε ορεξάτη στο ντέρμπι και έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις προθέσεις της. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 14ο λεπτό για λογαριασμό των γηπεδούχων. Ο Τρισκόφσκι έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα σταμάτησε σε σώματα αμυνομένων. Ο Ακοράν πήρε το ριμπάουντ όμως το σουτ επιχείρησε ήταν άστοχο.

Στο 17ο λεπτό ο Απόλλωνα ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Πέδρο μέσα στην περιοχή όμως ο Βασίλης Δημητρίου είπε «παίζετε». Από την επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθάρισε εάν υπήρξε παράβαση. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας «απάντησε» στις ευκαιρίες με μια γυριστή κεφαλιά του Μάγκλιτσα η οποία δεν βρήκε στόχο. Στο 22ο λεπτό ο Τρισκόφσκι έπιασε ένα δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Βάλε να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

Η ΑΕΚ εξαργύρωσε την υπεροχή της στο 29ο λεπτό με πλασέ του Ακοράν μέσα από την περιοχή. Ο Τρισκόφσκι έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς του Απόλλωνα και κατέληξε στον Γιάννου ο οποίος έχασε το κοντρόλ. Η μπάλα πήγε προς το μέρος του Ακοράν ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Βάλε και να γράψει το 1-0.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να αντιδράσει στο γκολ που δέχτηκε και είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 37’ με τον Παπουλή, ο οποίος έπιασε ένα πλασέ από το ύψος της περιοχής το οποίο όμως κατέληξε άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η ΑΕΚ πέτυχε και δεύτερο γκολ με σουτ του Τρισκόφσκι μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Λαρένα.

Στα εναπομείναντα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Απόλλωνας έψαξε ένα γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι όμως δεν τα κατάφερε. Στο 44’ ο Μάγκλιτσα έπιασε ένα πλασέ μέσα από την περιοχή όμως έστειλε τη μπάλα άουτ, σπαταλώντας άλλη μια τεράστια ευκαιρία. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου ο Παπουλής ζήτησε πέναλτι σε πτώση του μέσα στην περιοχή όμως αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα. Η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι ο Μοϊσοφ άγγιξε τον Ελλαδίτη στον ώμο όμως ο Βασίλης Δημητρίου θεώρησε ότι ο Παπουλής έπεσε πάρα πολύ εύκολα.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και έψαξε ένα γρήγορο. Οι «κυανόλευκοι» είχαν την κατοχή της μπάλας στα πρώτα λεπτά όμως δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες φάσεις μπροστά από την εστία του Πάμπλο. Αντίθετα, η ΑΕΚ ήταν αυτή που έφτιαξε τις πιο αξιόλογες φάσεις.

Η πρώτη μεγάλη φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 54ο λεπτό για λογαριασμό των φιλοξενουμένων. Ο Πέδρο προσπάθησε να νικήσει τον Πάμπλο με απευθείας εκτέλεση φάουλ όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε άουτ. Στο 56’ ήταν η σειρά της ΑΕΚ να δημιουργήσει επικίνδυνη φάση. Ο Γιάννου έπιασε την κεφαλιά στην κίνηση έπειτα από σέντρα του Τέτε όμως η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Βάλε. Η πιο μεγάλη ευκαιρία στην επανάληψη καταγράφηκε στο 67ο λεπτό. Ο Τέτε «κρέμασε» τον Βάλε, η μπάλα κατευθυνόταν προς τα δίχτυα όμως ο Μάρκοβιτς απόκρουσε τη μπάλα σαν από μηχανής θεός και κράτησε το σκορ στο 2-0.

Στο 80ο λεπτό ο Γιάννου έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, με τον Βάλε να αποκρούει δύσκολα τη μπάλα με τις γροθιές. Ότι δεν πέτυχε στο 80ο λεπτό το πέτυχε στο 83’ ο Ελλαδίτης, ο οποίος νίκησε τον Βάλε με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή μετά από πάσα του Ακοράν. Το 3-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

AEK: Η επιλογή του Ιμανόλ Ιδιακέθ να παρατάξει την ομάδα του με σχηματισμό 3-5-2 αποδείχτηκε καταλυτική. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε πλήρως του Απόλλωνα, κερδίζοντας από την αρχή τη μάχη στον νευραλγικό χώρο του κέντρου και αυτό οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στον Ιδιακέθ και στις επιλογές του.

Απόλλων: Έλαμψε δια της απουσίας του ο Εστεμπάν Σακέτι. Ο Σωφρόνης Αυγουστή αναγκάστηκε να παρατάξει την ομάδα του με μόνο ένα καθαρόαιμο αμυντικό χαφ (τον Άλεφ), κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα την ξεκάθαρη επικράτηση της ΑΕΚ στη μεσαία γραμμή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Τρισκόφσκι, Τέτε και Ακοράν έκαναν όλη τη δουλειά μεσοεπιθετικά για την ΑΕΚ, με τους αμυντικούς του Απόλλωνα να αδυνατούν να τους σταματήσουν. Πολύ καλή παρουσία είχαν επίσης οι δυο μέσοι της ομάδας, Λαρένα και Κάσες.

Απόλλων: Όταν χάνεις ένα παιχνίδι καθαρά με 3-0 δύσκολα μπορείς να βρεις διακριθέντες. Η απόδοση όλων των παικτών του Απόλλωνα ήταν κάτω του μετρίου.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Η απόδοση όλων των παικτών της ΑΕΚ ήταν σε πολύ ψηλά επίπεδα. Αν πρέπει οπωσδήποτε να αναφερθούμε σε ένα αρνητικό στοιχείο που είχε η ομάδα του Ιδιακέθ στο σημερινό ματς ήταν η αστοχία στην επίθεση. Χωρίς υπερβολή, η ΑΕΚ θα μπορούσε να πετύχει τουλάχιστον άλλα 2-3 γκολ καθώς δημιούργησε πολλές ξεκάθαρες ευκαιρίες.

Απόλλων: Χωρίς υπερβολή, θα μπορούσαμε να βάλουμε σχεδόν όλη την ενδεκάδα του Απόλλωνα σε αυτή την κατηγορία. Αυτοί που «ξεχώρισαν» από τους κάκιστους ήταν οι Ρομπέρζ, Ντα Σίλβα, Μάρκοβιτς, Άλεφ και Ζάντερ.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

Σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλή η διαιτησία. Υπήρξαν ελάχιστα παράπονα από τις δυο ομάδες. Στο 17ο λεπτό ο Απόλλωνας ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Πέδρο μέσα στην περιοχή όμως ο Βασίλης Δημητρίου είπε «παίζετε». Από την επαναληπτική προβολή δεν ξεκαθάρισε εάν υπήρξε παράβαση. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του 1ου ημιχρόνου ο Παπουλής ζήτησε πέναλτι σε πτώση του μέσα στην περιοχή όμως αντίκρυσε την κίτρινη κάρτα για θέατρο. Η επαναληπτική προβολή έδειξε ότι ο Μοϊσοφ άγγιξε τον Ελλαδίτη στον ώμο όμως ο Παπουλής έπεσε πάρα πολύ εύκολα.

ΑΕΚ-ΑΠΟΛΛΩΝ 3-0

ΓΚΟΛ: 29’ Ακοράν, 38’ Τρισκόφσκι, 83’ Γιάννου

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιακέθ): Πάμπλο, Αντωνιάδης (54’ Χέφελ), Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε (83’ Τομάς), Τρισκόφσκι (68’ Λαμπάν), Κάσες, Μουρίγιο, Γιάννου.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Πέδρο, Γιούστε, Ρομπέρζ, Ζάντερ, Άλεφ, Μάρκοβιτς (77’ Μαρτίνες), Ντα Σίλβα (34’ Ζελάγια), Γιάκολις, Παπουλής (63’ Σκέμπρι), Μάγκλιτσα.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ ΚΑΡΤΕΣ: Γιάννου, Μουρίγιο, Μοϊσόφ – Πέδρο, Παπουλής, Ζελάγια, Μάγκλιτσα

ΓΗΠΕΔΟ/ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ: «ΑΕΚ Αρένα» / 2688

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Δημητρίου

ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καλογήρου Μάριος - Εγγλέζου Νίκος