ΑΕΚ-Απόλλων 0-0: Ισοπαλία με ένταση και νεύρα (vid-pics)

Το τελικό αποτέλεσμα δεν αφήνει καμία ομάδα ικανοποιημένη

Δεν ανέδειξε νικητή το ντέρμπι που έγινε στην Αρενα. ΑΕΚ και Απόλλωνας έμειναν στο 0-0, με το τελικό αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δυο ομάδες.

Στο ντέρμπι κυριάρχησε το πάθος και η δύναμη ενώ δεν έλειψαν και οι διαμαρτυρίες από τους ποδοσφαιριστές των δυο ομάδων. Οι δυο ομάδες είχαν τις δικές τους ευκαιρίες όμως δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν κάποια από αυτές για να σκοράρουν και να πάρουν τη νίκη.

Ο Απόλλωνας έφτασε τους 31 βαθμούς μειώνοντας την απόσταση από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ στους τέσσερις βαθμούς. Η ΑΕΚ, η οποία έμεινε για 8ο παιχνίδι χωρίς νίκη, βρίσκεται 13 βαθμούς μακριά από την κορυφή και εννιά από τον σημερινό της αντίπαλο.

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Μοιρασμένο ήταν σχετικά το πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να έχουν από τέσσερις τελικές προσπάθειες. Η πρώτη μεγάλη φάση καταγράφηκε στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης για λογαριασμό των φιλοξενούμενων. Ο Μαγκλίτσα έκανε το γύρισμα στο 2ο δοκαρι, ο Ζελάγια πρόλαβε και έκανε την προβολή όμως η μπάλα έφυγε λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Τόνιο. Ο Απόλλωνας απείλησε ξανά στο 11’ με μια άστοχη κεφαλιά του Ζελάγια.

Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο ματς στο 19ο λεπτό με ένα σουτ του Φλοριάν το οποίο απόκρουσε ο Βάλε. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σίλβα έκανε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ όμως ο Βάλε άπλωσε το δεξί του χέρι και απόκρουσε δύσκολα τη μπάλα. Η μεγαλύτερη φάση του ημιχρόνου καταγράφηκε στο 27ο λεπτό. Ο Μάγκλιτσα έπιασε την καρφωτή κεφαλιά όμως ο Τόνιο απόκρουσε δύσκολα τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 36’ ο Πέδρο δοκίμασε το σουτ από το ύψος της περιοχής όμως ο κήπερ της ΑΕΚ μπλόκαρε τη μπάλα σταθερά.

Στο 2ο ημίχρονο υπερίσχυσε περισσότερο η δύναμη καθώς οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν και πολλά πράγματα στο δημιουργικό κομμάτι. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη καλή φάση στην επανάληψη καταγράφηκε στο 68ο λεπτό με ένα σουτ του Βασιλείου το οποίο απόκρουσε σε κόρνερ ο Τόνιο. Στο 83ο λεπτό ο Απόλλωνας απείλησε με μια εκτέλεση φάουλ του Χάμπου την οποία απόκρουσε ο Τόνιο. Στην εξέλιξη της φάσης, η μπάλα στρώθηκε στον Μάγκλιτσα ο οποίος βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε ήταν απελπιστικά άστοχο. Το 0-0 έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ: Ο Ιραόλα παρέταξε την ομάδα του με τρεις κεντρικούς αμυντικούς. Οι «κιτρινοπράσινοι» προσπάθησαν, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, να πιέσουν ψηλά για να δημιουργήσουν πρόβλημα στην ανάπτυξη του Απόλλωνα. Κάποιες φορές το πέτυχαν και κάποιες όχι. Η ΑΕΚ έμεινε από δυνάμεις μετά το 70ο λεπτό και είχε ως πρώτιστο στόχο τη διαφύλαξη του μηδέν.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Με την τακτική (3-5-2) που επέλεξε ο Σωφρόνη κατάφερε να εξουδετερώσει τα βασικά επιθετικά ατού της ΑΕΚ όμως στην επίθεση δεν ήταν και τόσο παραγωγική η ομάδα, όπως τη συνηθίσαμε σε άλλα παιχνίδια. Παρ’ όλα αυτά, ο Απόλλωνας είχε τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες για να σκοράρει τις οποίες όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Τόνιο δήλωσε παρών όποτε χρειάστηκε κρατώντας απαραβίαστη την εστία του. Πολύ καλή παρουσία είχε και ο Χέφελ.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Βαλεντίν Ρομπέρζ ήταν σχεδόν αλάνθαστος στο σημερινό παιχνίδι, βγαίνοντας νικητής από όλες τις μονομαχίες που έδωσε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Ο Φλοριάν Τολεμές «χάθηκε» ανάμεσα στους αμυντικούς του Απόλλωνα χωρίς να καταφέρει να κάνει αισθητή την παρουσία του.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Ο Μάγκλιτσα θα μπορούσε να γίνει ο ήρωας του Απόλλωνα εάν έβρισκε στόχο 84ο λεπτό, όταν σούταρε απ ό πολύ πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως το τέλειωμα του ήταν πάρα πολύ άσχημο. Μεγάλη ευκαιρια απώλεσε και στο 27' όταν του είπε όχι ο Τόνιο.