ΑΕΚ - ΑΠΟΕΛ 1-0: Μια στιγμή μαγείας ήταν αρκετή! (vid)

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Ιραόλα

Μεγάλη νίκη της ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ στην «Αρένα». Η ομάδα του Ιραόλα κατάφερε να επικρατήσει με 1-0. Χρυσός σκόρερ ο Φλοριάν μετά από μια μαγική στιγμή, όταν οι παίκτες της ΑΕΚ έκρυψαν τη μπάλα και σκόραραν. Το ΑΠΟΕΛ πάλεψε για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως δεν τα κατάφερε. Οι ποδοσφαιριστές του Τραμετσάνι δεν είχαν το καθαρό μυαλό στην τελική πάσα και τελείωμα και έτσι μοιραία οι «Γαλαζοκίτρινοι» έφυγαν χωρίς βαθμούς απ' την «Αρένα».

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α’ ημίχρονο

Δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο παιχνίδι. Ήθελαν να σκοράρουν νωρίς και πίεσαν απ’ το πρώτο λεπτό. Στο 5’ και μετά από απευθείας κόρνερ του Ακοράν ο Βάτερμαν έδιωξε με δυσκολία. Η ΑΕΚ επιβλήθηκε στα πρώτα 10 δέκα λεπτά και μέτρησε καλές στιγμές μπροστά απ’ τα καρέ του Βάτερμαν, με την τελική πάσα όμως να μην είναι καλή. Στο 16’ ο Αλενεύτηες επιχείρησε μια σέντρα σουτ, όμως ο Τόνιο μπλόκαρε σταθερά. Τέσσερα λεπτά αργότερα το δυνατό σουτ του Σόουζα δεν βρήκε στόχο. Στο 25’ ο Φλοριάν έπιασε την κεφαλιά από πολύ κοντά μετά από κόρνερ του Ακοράν, όμως ο Βάτερμαν του είπε όχι με μια εντυπωσιακή επέμβαση. Τέσσερα λεπτά αργότερα και μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Ζαχίντ, η μπάλα έφθασε στον Νατέλ ο οποίος δεν έκανε καλό σουτ απ’ το ύψος της περιοχής. Στο 35’ η ΑΕΚ έφθασε στο τέρμα και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φλοριάν. Ήταν η μ αγική πάσα του Τρισκόφσκι στον Τέτε, αυτός έκανε τη μπαλιά στη περιοχή, ο Τρισκόφσκι κατέβασε στον Φλοριάν που απ' το ύψος της μικρής περιοχής δεν μπορούσε να μην σκοράρει. Στο 38’ μάλιστα ο Τρισκόφσκι έφυγε σε τετ α τετ, όμως δεν βρήκε στόχο. Μέχρι το τέλος του ημιχρόνου δεν υπήρχε κάποια καλή στιγμή με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το 1-0.

Β’ ημίχρονο

Δεν είχε επιλογή πέραν απ’ το να επιτεθεί το ΑΠΟΕΛ. Στο 48’ η κεφαλιά του Ρέζα έφθασε εύκολα στα χέρια του Τόνιο. Οι «Γαλαζοκίτρινοι» δοκίμασαν να βγουν μπροστά με διάφορους τρόπους, όμως έλειπε η σωστή τελική πάσα. Χαρακτηριστικό πως επόμενη ήρθε σε 68’ όταν ο Νατέλ δοκίμασε το πόδι από απόσταση χωρίς όμως επιτυχία. Τρία λεπτά αργότερα ο Αλωνεύτης βρέθηκε στην περιοχή από αριστερά, έκανε το γύρισμα, όμως η προβολή του Ρέζα δεν βρήκε στόχο. Στο 73’ ο Εφράιμ έκανε νέο γέμισμα στην περιοχή της ΑΕΚ, ο Ρέζα έκανε την προβολή, όμως η μπάλα σταμάτησε στο σώμα του Τόνιο. Στο 80’ ο Χέφελ δοκίμασε το πόδι του απ’ το ύψος της περιοχής, με τον Βάτερμαν όμως να είναι έτοιμος. Στο 86’ ο Εφραίμ έκανε το σουτ απ’ το ύψος της περιοχής, με τον Τόνιο να μπλοκάρει σταθερά. Στο 90’ ο Νατέλ έκανε το παράλληλο γύρισμα, ο Τόνιο έδιωξε αρχικά, με τον Εφραίμ να μην μπορεί να κάνει τη προβολή.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ

ΑΕΚ (Ιραόλα): Έδωσε ταχύτητα στην ομάδα του με τον Τέτε, και κέρδισε τρεξίματα με τον Τρουγιόλς στο χώρο του κέντρου αντί του Λαρένα. Ζήτησε απ’ τους ποδοσφαιριστές του κατοχή και γρήγορο ρυθμό. Δεν ήρθαν σε μεγάλο βαθμό στο πρώτο ημίχρονο, όμως ήρθε το τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα ήταν θετική αμυντικά και έφθασε στη νίκη.

ΑΠΟΕΛ (Τραμετσάνι): Πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα με στόχο να βάλει φρέσκους ποδοσφαιριστές που θα μπορούσαν να έχουν τρεξίματα και να «σπάσουν» το παιχνίδι της ΑΕΚ. Περιόρισε την ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο όμως η ομάδα της Λάρνακας σκόραρε σε μια φάση που η άμυνα «πιάστηκε» στον ύπνο. Στο δεύτερο ημίχρονο το ΑΠΟΕΛ βγήκε πιο ψηλά όμως δεν βρήκε το τέρμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

ΑΕΚ: Ο Φλοριάν έκανε τη δουλειά του και σκόραρε για ακόμη μια φορά. Μαζί με τον Τέτε ο οποίος με την ταχύτητα του ταλαιπώρησε τους αντίπαλους αμυντικούς αλλά και τον Τρισκόφσκι ήταν οι ποδοσφαιριστές που διακρίθηκαν από πλευράς ΑΕΚ

ΑΠΟΕΛ: Δύσκολο να βρεις τον ποδοσφαιριστή που ξεχώρισε. Θετική η εμφάνιση του Βάτερμαν.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

ΑΕΚ: Ο Χέφελ αν και δεν ήταν κακός, ήταν ο παίκτης της ΑΕΚ που ίσως υστέρησε και αυτό γιατί ξέρουμε πολύ καλά τις δυνατότητες του.

ΑΠΟΕΛ: Κακός ήταν σήμερα ο Αλωνεύτης, παρά τις προσπάθειες του από αριστερά. Δεν είχε ρυθμό. Το ίδιο ισχύει και για τον Σόουζα ο οποίος έγινε αλλαγή λίγο μετά το πρώτο ημίχρονο. Στη μετριότητα κινήθηκε και ο Ζαχίντ με τον Νατέλ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΑΕΚ (Ιραόλα): Τόνιο, Ίγκορ, Τρουγιόλς, Καταλά, Ακοράν (58' Λαρένα), Τέτε, Τρισκόφσκι, Γκονζάλεζ, Ιωάννου, Φλοριάν (77' Γιάννου)

ΑΠΟΕΛ (Τραμετσάνι): Βάτερμαν, Βούρος, Μερκής, Ιωάννου, Καζού, Μοράις, Σόουζα (55' Ντε Βινσέντι), Αλωνεύτης (73' Εφραίμ), Ζαχίντ, Ντελατόρε (13' Ρέζα), Νατέλ

Σκόρερς: Φλοριάν (35') / -

Κίτρινες Κάρτες: Ιγκόρ (3η), Φλοριάν, Τρουγιόλς (3η) / Μοράις, Σόουζα, Αλωνεύτης

Κόκκινες Κάρτες: - / -