AEK: Απέδρασε με Φόλαντ η Λεβερκούζεν

Σημαντική νίκη για την αντίπαλο της ομάδας της Λάρνακας

Με πολύ καλή δεύτερο μέρος η Λεβερκούζεν πέρασε από την έδρα της Φορτούνα επικρατώντας με 2-1. Οι γηπεδούχοι είναι καλή φάση μόλις στο 5ο λεπτό με τον Χραντέτσκι να λέει "όχι" στον Ραμάν.

Στο 33' ο ίδιος παίκτης έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά μόλις άουτ. Επτά λεπτά μετά είχαμε μίνι σύρραξη των παικτών των δύο ομάδων με τον διαιτητή τελικά μοιράζει τρεις κίτρινες. Στην επανάληψη μόλις στο 50' η Λεβερκούζεν πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Φόλαντ να σκοράρει εξ επαφής.

O 26χρονος Γερμανός "χτύπησε" και στο 60' γράφοντας με κεφαλιά το 0-2. Η Φορτούνα κατάφερε να μειώσει στις καθυστερήσεις με εστοχο χτύπημα πέναλτι του Χέμινγκς.

ΦΟΡΤΟΥΝΑ: Ρένσινγκ, Τσίμερμαν, Αϊχάν, Καμίνσκι, Γκίσελμαν, Σαμπότκα, Τσίμερ (74'Ουσάμι), Στέγκερ, Μοράλες, Ραμάν (58'Λουκεμπάκιο), Χέμινγκς.

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσι, Γεβντάι (46'Βάισερ), Τα, Σ.Μπέντερ, Βέντελ, Κορ, Λ.Μπέντερ (74'Ντράγκοβιτς), Φόλαντ, Χάβερτζα, Μπέιλι, Θελίν.