ΑΕΚ-Ανόρθωση 1-1: «Buzzer Beater» με Καμαρά! (vid)

Η Ελληνική Τράπεζα και το 24sports μαζί στο Κυπριακό Ποδόσφαιρο

Σ’ ένα παιχνίδι με πάθος και δύναμη, η ΑΕΚ με την Ανόρθωση εξήλθαν ισόπαλες με 1-1 στην «ΑΕΚ Αρένα». Φλοριάν στο 77’ και Καμαρά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων τα γκολ του αγώνα.

Η εικόνα του αγώνα

Το παιχνίδι στη Λάρνακα άρχισε με καλό ρυθμό. Στο 7’ ο Ντουγκλάο φαίνεται να κάνει κίνηση προς τον Φλοριάν και τον ρίχνει κάτω με τον αμυντικό της Ανόρθωσης να δέχεται την κίτρινη κάρτα. Ξεκάθαρες ευκαιρίες δεν βρήκαν οι δύο ομάδες μέχρι το πρώτο 25λεπτο, πέρα από κάποια μακρινά σουτ που δεν βρήκαν στόχο. Σε εκείνο το σημείο, ο Άλβες γύρισε, έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Πάμπλο. Το παιχνίδι λεπτό με λεπτό αποκτούσε καλύτερο ρυθμό και οι δύο «μονομάχοι» ολοένα και προσπαθούσαν να γίνουν απειλητικοί, χωρίς όμως να δημιουργήσουν τις κατάλληλες προϋποθέσεις μπροστά στις δύο εστίες. Το παιχνίδι είχε μεγάλο πάθος και δύναμη και του έλειψαν οι πολλές ευκαιρίες. Έτσι, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε φυσιολογικά χωρίς γκολ.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και είχε μια πισινή κεφαλιά του Μόισοφ άουτ από το γέμισμα του Χέφελ στο 49’. Στο 54’ ο Φλοριάν είχε μια προβολή στα χέρια του Αρούς από σέντρα του Τέτε. Στο 56’, όμως, ο Γάλλος επιθετικός είχε τεράστια διπλή ευκαιρία. Ο Φλοριάν έκανε το δυνατό σουτ που απέκρουσε ο Αρούς και στην επαναφορά ο Γάλλος επιθετικός με νέο σουτ έστειλε την μπάλα άουτ. Το παιχνίδι στη συνέχεια απέκτησε καλύτερο ρυθμό. Στο 67’ ο Τέτε έκανε το καλό γύρισμα,το οποίο απέκρουσε δύσκολα ο Αρούς, ενώ στο 72’ ο Ακοράν έκανε το σουτ στην κίνηση άουτ. Στο 77’, όμως, η ΑΕΚ προηγήθηκε δίκαια στο σκορ. Ο Φλοριάν με σουτ μέσα στην περιοχή σκόραρε, εξαργυρώνοντας την υπεροχή της ομάδας του μετά από φάση διαρκείας στην περιοχή. Η Ανόρθωση, όμως, ευτύχησε να σκοράρει με τον Καμαρά στην τελευταία φάση του παιχνιδιού. Ο Ματθαίου έκανε την σέντρα από δεξιά και ο επιθετικός από την Γουινέα ισοφάρισε με κοντινή κεφαλιά. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Ντάνιελ Πράνιτς αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα και θα απουσιάσει από το παιχνίδι με τον Απόλλωνα την ερχόμενη αγωνιστική.

Αποτέλεσμα, που αφήνει περισσότερο ικανοποιημένη την Ανόρθωση. Η ομάδα της Αμμοχώστου παραμένει στην κορυφή με 14 βαθμούς, ενώ η ΑΕΚ πάει στους 10.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ Λάρνακας: Χουάν Πάμπλο, Μόισοφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τομάς, Χέφελ, Μουρίγιο, Τέτε, Λαμπάν, Φλοριάν

Ανόρθωση: Αρούς, Σιβού, Πράνιτς, Σίλντενφελντ,Ντουγκλάο, Βίκτορ, Οικονομίδης, Ράγιος, Παλάνκα, Σισέ, Άλβες