Καλπάζει προς τον τίτλο η Κορκ Σίτι

Η ασταμάτητη Κορκ Σίτι νίκησε με 1-0 την Σεντ Πάτρικς στην έδρα της, λίγες μέρες πριν από τον πρώτο αγώνα με την ΑΕΚ  για τον δεύτερο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Η ιρλανδική ομάδα πέτυχε την 7η σερί νίκη της στο πρωτάθλημα. Η Κορκ Σίτι οδηγεί σταθερά την κούρσα στο πρωταθλήματος με 58 βαθμούς μετά από 20 αγώνες. Η αντίπαλος της ομάδας της Λάρνακας βρίσκεται στο +12 από τη δεύτερη Ντάνταλκ η οποία έχει και δυο παιχνίδια περισσότερα.

Η Κορκ βρίσκεται σε καλύτερο βαθμό ετοιμότητας από την ομάδα του Ιδιακέθ καθώς έχει ήδη δώσει 24 επίσημους αγώνες τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Το γκολ που έκρινε το σημερινό παιχνίδι με την Σεντ Πάτρικς πέτυχε ο Maguire στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Ο 23χρονος Ιρλανδός επιθετικός σκοράρει κατά ριπάς τη φετινή αγωνιστική περίοδο. Μέχρι στιγμής έχει πετύχει 23 γκολ σε 23 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις.

Η σύνθεση της Κορκ Σίτι: McNulty, Delaney, McCormack, Beattie, Dooley (86’ Bolger G.), O'Connor, Sadlier (73’ Griffin S.), Sheppard (56΄ Campion A.), McCarthy, Maguire, Buckley.

ΑΕΚ: Τελευταία Ενημέρωση