ΑΕΚ: Αναζητώντας το διπλό μετά από μια διετία

Η προϊστορία φέρνει τους κιτρινοπράσινους να δυσκολεύονται στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή»

Ούτε μια, ούτε δύο, αλλά τουλάχιστον τρεις φορές θα επισκεφτούν φέτος οι περσινοί κυπελλούχοι το «Αμμόχωστος-Επιστροφή», το οποίο έχει καταντήσει αφιλόξενο με αντίπαλο κυρίως τη Νέα Σαλαμίνα. Η ΑΕΚ επικράτησε για τελευταία φορά της προσφυγικής ομάδας εκτός έδρας τον Οκτώβρη του 2016 και ενώ πέρσι μεσολάβησε ήττα στα τέλη Σεπτεμβρίου, η οποία είχε δημιουργήσει μουρμούρα και αναστάτωση αφού λίγες ημέρες πριν είχε προηγηθεί και η βαριά ήττα από την Ομόνοια στο ΓΣΠ με 5-2.

Ο Ακοράν Ρέγιες ήταν ο ποδοσφαιριστής με το γκολ του οποίου οι κιτρινοπράσινοι της Λάρνακας δραπέτευσαν για τελευταία φορά με επιτυχία από το «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με αντίπαλο τη Νέα Σαλαμίνα και συγκεκριμένα στις 6 Οκτωβρίου 2016. Για την έκτη αγωνιστική της σεζόν 2016-2017, η  ΑΕΚ βρήκε τη συνταγή που επιζητούσε για αρκετά χρόνια δια ποδός του δεξιού ακραίου επιθετικού της, έχοντας στο αρχικό σχήμα μόλις πέντε ποδοσφαιριστές οι οποίοι συνεχίζουν να συνεισφέρουν στο φετινό ρόστερ.

Η νίκη αυτή αποτέλεσε παρένθεση σε μια σειρά από αρνητικά αποτελέσματα τα οποία επανάρχισαν την περσινή περίοδο με την τότε ομάδα του Ιμανόλ Ιδιακέθ να χάνει με 1-0, με γκολ ενός ποδοσφαιριστή ο οποίος απορρίφθηκε από τον Βάσκο τεχνικό. Ο Κωνσταντίνος Μιντίκης ήταν αυτός που έκανε τη διαφορά ανάμεσα σε Νέα Σαλαμίνα και ΑΕΚ σκοράροντας στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης που έγινε στις 23 Σεπτεμβρίου 2017.

Ένα περίπου χρόνο αργότερα και δύο χρόνια μετά το τελευταίο διπλό στο «Αμμόχωστος-Επιστροφή» με αντίπαλο τους ερυθρόλευκους, το σύνολο του Άντονι Ιραόλα ψάχνει ποδαρικό με το δεξί στις εγχώριές της υποχρεώσεις.