Οι αποφάσεις του αθλητικού δικαστή

Ο Αθλητικός Δικαστής της ΚΟΠ κ. Αριστοτέλης Βρυωνίδης αφού μελέτησε τις παραπομπές που είχε ενώπιον του, επέβαλε τις ακόλουθες ποινές:

*Καταγγελία του Διαιτητή Ανδρέα Μ. Αργυρού κατά του Λοϊζου Παπασάββα Ποδοσφαιριστή του ΔΙΓΕΝΗ Ορόκλινης που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΔΙΓΕΝΗΣ Ορόκλινης – ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών/21.10.2017.
Απόφαση: Πρόστιμο.
*Καταγγελία του Διαιτητή Χρίστου Χαραλάμπους κατά του Αντώνη Αρναούτη Ποδοσφαιριστή της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου που αποβλήθηκε γιατί στέρησε καθαρή ευκαιρία επίτευξης τέρματος στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων κάτω των 19 Α’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας/21.10.2017.
*Καταγγελία του Διαιτητή Κυριάκου Αθανασίου κατά του Μιχάλη Αγαπίδη Ποδοσφαιριστή του ΑΣΙΛ Λύσης που αποβλήθηκε για βίαιη συμπεριφορά, κτύπησε βίαια αντίπαλο με το γόνατο σε νεκρό χρόνο στον αγώνα Πρωταθλήματος Νέων κάτω των 19 Β’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 Α Ο Α Ν Αγίας Νάπας – ΑΣΙΛ Λύσης/22.10.2017.
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από τρεις αγώνες και πρόστιμο.
*Καταγγελία κατά της ΑΕΚ Λάρνακας:
(α) για μεταφορά και κατοχή εντός του σταδίου επικίνδυνων αντικειμένων κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (γ) (1) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της Προκήρυξης Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2017-2018
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/21.10.2017.
*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας για ρίψη αντικειμένων προς την αντίπαλη κερκίδα κατά την λήξη του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΑΕΚ Λάρνακας – ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας/21.10.2017.
Απόφαση: Πρόστιμο.
*Καταγγελία κατά της ΟΜΟΝΟΙΑΣ Λευκωσίας λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΕΛ Λεμεσού /21.10.2017.
*Καταγγελία κατά της ΑΕΛ Λεμεσού:
(α) για ρίψη αντικειμένων από οπαδούς της ομάδας προς ποδοσφαιριστές την αντίπαλης ομάδας κατά την διάρκεια του αγώνα (από 25ο – 30ο λεπτό του αγώνα) κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018.  Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας – ΑΕΛ Λεμεσού /21.10.2017.
*Καταγγελία κατά της ΠΑΦΟΥ F C:
(α) Για ρίψη αντικειμένων κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ
στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΠΑΦΟΣ F C – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/21.10.2017.
*Καταγγελία κατά της ΝΕΑΣ ΣΑΛΑΜΙΝΑΣ Αμμοχώστου:
(α) γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 2 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για πρόκληση επεισοδίων από οπαδούς της ομάδας στο 73ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για μεταφορά και κατοχή εντός του σταδίου επικινδύνων αντικειμένων κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (δ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(δ) για πυροδότηση επικίνδυνων αντικειμένων κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (γ) (1) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(ε) για ρίψη αντικειμένων μπροστά από τις εξέδρες του σταδίου κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
*Καταγγελία κατά της ΑΝΟΡΘΩΣΗΣ Αμμοχώστου λόγω μη συμμετοχής στην ενδεκάδα, κατά την έναρξη του αγώνα, δύο ποδοσφαιριστών που κατά το 18ο έτος της ηλικίας τους ή προηγούμενα να ήταν εγγεγραμμένοι ως ποδοσφαιριστές στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ κατά παράβαση του άρθρου Χ.18   της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Α’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018. Συγκεκριμένα κατά την έναρξη του αγώνα μόνο ένας ποδοσφαιριστής συμμετείχε στην ενδεκάδα ο οποίος κατά το 18ο έτος της ηλικίας του ή προηγούμενα ήταν εγγεγραμμένος ως ποδοσφαιριστής στο αρχείο ποδοσφαιριστών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA A’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας – ΑΝΟΡΘΩΣΗ Αμμοχώστου/21.10.2017.
*Καταγγελία κατά του ΑΠΟΛΛΩΝΑ Λεμεσού γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 3 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΑΡΗΣ Λεμεσού/22.10.2017.
*Καταγγελία κατά του ΑΡΗ Λεμεσού γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του Β’ ημιχρόνου κατά 3 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος CYTA Α’ Φάση περιόδου 2017-2018 ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ Λεμεσού – ΑΡΗΣ Λεμεσού/22.10.2017.
*Καταγγελία κατά:
(1) της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου:
(α) για προσωρινή διακοπή του αγώνα από οπαδούς για 1 λεπτό στο 57ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (ια) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(β) για ρίψη αντικειμένων κατά την διάρκεια του αγώνα στον αγωνιστικό χώρο κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (β) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(γ) για φτύσιμο από οπαδούς της ομάδας προς τον Β’ Βοηθό κατά την διάρκεια του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 10.2 (στ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
(2) του Παναγιώτη Σπύρου Β’ Βοηθού προπονητή της ΕΝΩΣΗΣ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου που αποβλήθηκε από τον διαιτητή του αγώνα στο 89ο λεπτό για συνεχείς διαμαρτυρίες κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ
στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου – ΕΝΩΣΗ ΝΕΩΝ Παραλιμνίου/20.10.2017.
*Καταγγελία κατά του Ιωάννη Χρίστου παράγοντα του ΕΘΝΙΚΟΥ Άσσιας που αποβλήθηκε στο 93ο λεπτό του αγώνα για έντονες διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας – Π. Ο. Ορμήδειας/21.10.2017.
*Καταγγελία κατά της ΟΛΥΜΠΙΑΣ Λυμπιών για πρόκληση επεισοδίων από φίλαθλο της ομάδας στο 91ο λεπτό του αγώνα κατά παράβαση του άρθρου 4 (κβ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΑΧΥΡΩΝΑΣ Λιοπετρίου – ΟΛΥΜΠΙΑΣ Λυμπιών/21.10.2017.
*Καταγγελία κατά του ΧΑΛΚΑΝΟΡΑ Ιδαλίου γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 308/2017-2018 ημερομηνίας 07.09.2017 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο που δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 B’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΧΑΛΚΑΝΟΡΑΣ Ιδαλίου – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Δερύνειας/22.10.2017
*Μη διεξαχθείς Αγώνας Πρωταθλήματος U19 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΕΝΑΔ Πόλης Χρυσοχούς – Π. Ο. Ορμήδειας/22.10.2017.
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 3-0 υπέρ της ΕΝΑΔ. Πρόστιμο στην Ορμήδεια.
*Καταγγελία κατά του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ Λευκωσίας γιατί προκάλεσε την καθυστέρηση έναρξης του αγώνα κατά 10 λεπτά κατά παράβαση του άρθρου 4 (α) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος U16 περιόδου 2017-2018 ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Λευκωσίας – ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ Αμμοχώστου/21.10.2017
*Καταγγελία κατά του ΕΘΝΙΚΟΥ Άσσιας γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 308/2017-2018 ημερομηνίας 07.09.2017 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο που δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet στον αγώνα Πρωταθλήματος U16 B’ περιόδου 2017-2018 ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου /22.10.2017
(1)του ΟΘΕΛΛΟΥ Αθηαίνου:
(α) γιατί δεν συμμορφώθηκε με τις οδηγίες της Εγκυκλίου με Αρ. 308/2017-2018 ημερομηνίας 07.09.2017 και συγκεκριμένα είχε γραμμένο στο φύλλο αγώνα άτομο που δεν ήταν καταχωρημένο στο σύστημα comet.
(β)  γιατί επέτρεψε να βρίσκεται στον αγωνιστικό χώρο χωρίς να είναι γραμμένος στο φύλλο αγώνα ως προπονητής της ομάδας ο προπονητής Χαράλαμπος Πεχλιβάνης χωρίς να δικαιούται κατά παράβαση του άρθρου 13 του ΚΕΦ. ΧΙΙΙ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018
(2) του Χαράλαμπου Πεχλιβάνη ο οποίος δεν αναγραφόταν στο φύλλο αγώνος ως προπονητής της ομάδας και βρισκόταν εντός του αγωνιστικού χώρου κατά παράβαση του άρθρου 13 του ΚΕΦ. ΧΙΙΙ της Προκήρυξης Πρωταθλήματος Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από ένα αγώνα και πρόστιμο.
στον αγώνα Πρωταθλήματος U16 B’ περιόδου 2017-2018 ΕΘΝΙΚΟΣ Άσσιας – ΟΘΕΛΛΟΣ Αθηαίνου /22.10.2017
*Καταγγελία κατά του  Γεώργιου Πλατή γυμνασίαρχου του ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας που αποβλήθηκε από τον διαιτητή του αγώνα στο 19ο λεπτό του αγώνα για αντιαθλητική συμπεριφορά προς τον Πρόεδρο της αντίπαλης ομάδας κατά παράβαση του άρθρου 4 (γ) των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ στον αγώνα Πρωταθλήματος FUTSAL Α’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΑΠΟΕΛ Λευκωσίας – ΑΕΛ Λεμεσού /19.10.2017.
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από δύο αγώνες και πρόστιμο.
(α) του ΦΟΙΝΙΚΑ Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς ότι κατά παράβαση της Προκήρυξης Νέων & Παίδων και της Προκήρυξης   Πρωταθλήματος Γ ’Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 Γ’ Κατηγορίας ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΦΟΙΝΙΚΑΣ Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς/22.10.2017 χρησιμοποίησε αντικανονικά τον ποδοσφαιριστή Χρίστο Αχιλλέως/41580 και συγκεκριμένα ο ποδοσφαιριστής δεν εδικαιούτο να αγωνισθεί γιατί είναι άνω των 22 ετών κατά την 01.01.2018
(β)  ο ποδοσφαιριστής Χρίστος Αχιλλέως ότι έλαβε μέρος αντικανονικά ενώ δεν εδικαιούτο να αγωνισθεί στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΦΟΙΝΙΚΑΣ Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς/22.10.2017 γιατί είναι άνω των 22 ετών κατά την 01.01.2018
Απόφαση: Ποινή αποκλεισμού από δύο αγώνες και πρόστιμο.
*Ο αγώνας Πρωταθλήματος U19 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΔΙΓΕΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Μόρφου – ΦΟΙΝΙΚΑΣ Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς /22.10.2017 για την τύχη του
Απόφαση: Ο αγώνας κατακυρώνεται με σκορ 13-0 υπέρ του Διγενή.
*Καταγγελία κατά του ΛΕΙΒΑΔΙΑΚΟΥ/ΣΑΛΑΜΙΝΑ Λειβαδιών γιατί παρέλειψε να πληρώσει χρηματική ποινή €300= που    επιβλήθηκε   στο σωματείο του στις 20.09.2017 από την Δικαστική Επιτροπή στον αγώνα Πρωταθλήματος U19 Γ’ Κατηγορίας περιόδου 2017-2018 ΦΟΙΝΙΚΑΣ Αγίας Μαρίνας Χρυσοχούς – ΛΕΙΒΑΔΙΑΚΟΣ/ΣΑΛΑΜΙΝΑ Λειβαδιών/10.09.2017 αν και παρήλθαν 30 μέρες κατά παράβαση του άρθρου 17 των Πειθαρχικών Κανονισμών της ΚΟΠ.
Απόφαση: Ποινή αφαίρεσης 3 βαθμών, εκτός αν το πρόστιμο πληρωθεί εντός 15 ημερών. Πρόστιμο στο Λειβαδιακό.

Α Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση