Πεντάρα πριν την Ντιναμό

Άρεσε η ΑΕΚ στο φιλικό προετοιμασίας πριν το παιχνίδι με την Ντιναμό. Η ομάδα του Ιδιάκεθ είχε την καθολική υπεροχή και έριξε 5 τέρματα στον Εθνικό Άχνας ο οποίος βέβαια σαφώς και δεν είναι στο επίπεδο ετοιμότητας της ΑΕΚ. Σημαντικό πάντως στοιχείο είναι πως για την ΑΕΚ σκόραραν 5 διαφορετική ποδοσφαιριστές.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Εθνικός (Γιώτης Εγκωμίτης): Bogatinov, Filipov, Rogac, Dovbnya, Κουσιάππας, Αρέστη, Enescu, Κυπριανού, Παπαγεωργίου, Iluridze, Ηλία.

AEK (Imanol Idiakez): Γιωργαλλίδης, Acoran,, Tete, Boljevic, Cases, Murillo, Maloku, Μυτίδης, Αναστασίου, Pankov, Ρουσιάς.

Η περιγραφή της αναμέτρησης:

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

7' Συρτό σουτ του Ρουσιά, πέφτει στην γωνία και μαζεύει ο Bogatinov.

10' ΓΚΟΛ: Η ΑΕΚ ανοίγει το σκορ με τον Ρουσία. Ο επιθετικός της ΑΕΚ συνδυάστηκε άψογα με τον Maloku, και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1

12' ΓΚΟΛ:  Με πέναλτι διπλασιάζει τα τέρματα της η ΑΕΚ. Ο Tete μπήκε στην περιοχή και αφού ανατράπηκε από αντίπαλο κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Maloku που ήταν εύστοχος και έγραψε το 0-2

27' ΓΚΟΛ: Μειώνει στο σκορ ο Εθνικός Άχνας. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ ο Bogac νίκησε τον Γιωργαλλίδη με κεφαλιά και έτσι έγραψε το 1-2

45': Τέλος πρώτου ημιχρόνου

46': Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

54' ΓΚΟΛ: Και ο Τέτε στην λίστα με τους σκόρερ. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και με όμορφο πλασέ έγραψε το 1-3

56': Δυνατό σουτ του Boljevic, και Bogatinov διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

61' ΓΚΟΛ: Έγινε το λάθος στην άμυνα του Εθνικού και ο Μυτίδης με πλασέ έγραψε το 1-4

63' ΓΚΟΛ: Και ο Κάσες στη λίστα των σκόρερ. Ο ίδιος βρέθηκε στην περιοχή μετά από μπαλιά του Σόρια και με πλασέ σημείωσε το 5 τέρμα για την ΑΕΚ με το σκορ να είναι τώρα 1-5.

71': Απίθανη εκτέλεση φάουλ από τον Εγγλέζου, όμως η μπάλα σταματά στο δοκάρι του Bogatinov

90': ΤΕΛΟΣ του αγώνα

Α Κατηγορία: Τελευταία Ενημέρωση