«Τσέκαραν» την πρόκριση Σασουόλο, Νοβάρα και Κάλιαρι

Οι Σασουόλο, Νοβάρα και Κάλιαρι πήραν σήμερα την πρόκριση στους «16» του ιταλικού Κυπέλλου, μετά τις νίκες τους απέναντι σε Πίζα, Κατάνια και Κιέβο αντίστοιχα

Τρεις ακόμα αγώνες του τέταρτου γύρου του ιταλικού Κυπέλλου περιελάμβανε η σημερινή ημέρα, με τις Σασουόλο, Νοβάρα και να παίρνουν τα εισιτήρια για τους «16» της διοργάνωσης.

Ενώ αύριο (06/12) θα «κλείσει» η οκτάδα που θα διεκδικήσει την παρουσία της στα προημιτελικά του Copa Italia. Εκεί όπου ήδη συμμετέχουν οι οκτώ πρώτοι της περυσινής σεζόν στη Serie A.

Λύτρωση στο 91’…
Μετά από ένα επεισοδιακό ματς, η Νοβάρα κέρδισε 3-2 την Πίζα και θα συναντήσει στην επόμενη φάση τη Λάτσιο, εκτός έδρας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ… φωτοβολίδα του Μαρκόνι στο 16’, αλλά η συνέχεια άνηκε στους γηπεδούχους. Ο Περάλτα ισοφάρισε έξι λεπτά μετά, με προσωπική ενέργεια του, για να έρθει ο Μποιβέ λίγο μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού και, εκμεταλλευόμενος λάθος της αντίπαλης άμυνας, να κάνει το 2-1.

Στο 72ο λεπτό, η Πίζα ισοφάρισε σε 2-2, με τον Λίσι να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από το ύψος της περιοχής, για να έρθει η νέα ανατροπή από πλευράς Νοβάρα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Με τον Μανκόνι να μετουσιώνει σε γκολ την ασίστ του Μπιάνκι και να ξεσπάει σε πανηγύρια!

«Καθάρισε» ο Λοκατέλι
Έστω και δύσκολα, η Σασουόλο κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Κατάνια και να διεκδικήσει την πιθανότητα νέας πρόκρισης στον επόμενο γύρο του Κυπέλλου, κόντρα στη Νάπολι.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, οι «νεροβέρντι» άνοιξαν το σκορ στο 14ο λεπτό, με τον Μάτρινα κλέβει τη μπάλα από τον Σιλβέστρι, να βγαίνει τετ α τετ με τον Πιζέρι και να τον νικάει με πλασέ!

Οι Σικελοί είχαν δοκάρι με τον Μπαραγέ, ωστόσο δεν πτοήθηκαν και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 41’ με τον Μπρόντιτς. Όμως, ο Λοκατέλι «χτύπησε» στο 80ο λεπτό και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση.

Πρόκριση για Κάλιαρι με Φαράγκο «σερβιτόρο»
Η πρώτη ομάδα που περνάει στους «16» του Copa Italia κερδίζοντας παιχνίδια μακριά από το γήπεδο της έγινε σε αυτή την φάση η Κάλιαρι, μετά τη νίκη της με 2-1 επί της Κιέβο μέσα στη Βερόνα.

Η ομάδα της Σαρδηνίας προηγήθηκε μόλις στο 8’, με τον Φαράγκο να σεντράρει από τα δεξιά και τον Τσέρι να κερδίζει τη μονομαχία με τον Τανασίγεβιτς, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα. Μάλιστα, σκόραραν και δεύτερη φορά, αλλά το γκολ του Ντεσένα ακυρώθηκε ως οφσάιντ…

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Τζιακερίνι να πασάρει στον Λερίς έξω από την περιοχή και τον δεύτερο να σημειώνει με διαγώνιο σουτ το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Κιέβο, στο 18ο λεπτό. Όμως, στο 68’ ξανά ο Φαραγκό βρήκε τον αμαρκάριστο Πιζακάνε, ο οποίος δεν δυσκολεύθηκε να πετύχει το 2-1.

Αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι τέλους, με τον Ράφαελ να σώζει με εκπληκτική επέμβαση την κεφαλιά του Ντεπάολι, έξι λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης!