Το «φονικό ντουέτο» των... κοντών οδήγησε τη Νάπολι! (vid)

Βασικός στον αγώνα κόντρα στην Έμπολι ο Ορέστης Καρνέζης

Με τους… κοντοπίθαρους Ινσίνιε και Μέρτενς να την καθοδηγούν μαεστρικά, η Νάπολι συνέτριψε 5-1 την Έμπολι. Φανέλα βασικού πήρε ο γκολκίπερ Καρνέζης.

Άμεση επιστροφή στα «τρίποντα» για τη Νάπολι, που υπέταξε την Έμπολι (5-1 εντός έδρας) και πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο κρισιμότατο ματς με την Παρί Σεν Ζερμέν την Τρίτη για το Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι… κοντοπίθαροι Ινσίνιε και Μέρτενς βρέθηκαν σε μεγάλη βραδιά και οδήγησαν μαεστρικά την ομάδα τους στη νίκη. Ο πρώτος ξεκλείδωσε την άμυνα των φιλοξενούμενων από νωρίς αφού άνοιξε το σκορ στο 9’. Ο δεύτερος σημείωσε τα επόμενα δύο τέρματα των «παρτενοπέι» (34’, 68’), με το δεύτερο εξ αυτών να είναι… ζωγραφιά, ενώ μοίρασε ασίστ στον Μίλικ για το 4-1 (91’) και στο 93’ έβαλε και το κερασάκι στην τούρτα φτάνοντας στο χατ-τρικ.

Η Έμπολι πάλεψε αρκετά στο πρώτο 20λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου, όταν και πίεσε, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 58’. Η ομάδα του Αντρεατσόλι πάντως συμπλήρωσε 10 αγώνες πρωταθλήματος δίχως νίκη (0-3-7) και παραμένει εντός διακεκαυμένης ζώνης.

Να σημειωθεί πως την εστία της Νάπολι υπερασπίστηκε ο τερματοφύλακας Καρνέζης, ο οποίος ήταν σταθερός στις επεμβάσεις του. Έτσι, η ομάδα του Αντσελότι επανήλθε άμεσα στις νίκες μετά από την ισοπαλία κόντρα στη Ρόμα και πλησίασε προσωρινά στους 3 βαθμούς την πρωτοπόρο Γιουβέντους.