Τεράστια «γκέλα» για Γιουβέντους, ξανά στο… κόλπο η Νάπολι, τρεις μέρες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι!

Αυτοκτονία για Γιουβέντους… Ανάσταση για Νάπολι!

Τρεις μέρες πριν το μεταξύ τους ντέρμπι, στο Τορίνο, η «Γηραιά Κυρία»… πέταξε δύο βαθμούς στο Κροτόνε (1-1) και οι «παρτινοπέι», που σοβαρεύτηκαν και «καθάρισαν» (4-2) την Ουντινέζε στη Νάπολη, μπήκαν ξανά στο «κόλπο» του τίτλου!

Η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι είναι, πλέον, στο -4 από την κορυφή και θα ταξιδέψει στον ιταλικό Βορρά την ερχόμενη Κυριακή (22/4) με μοναδικό στόχο το «διπλό», προκειμένου να βάλει για τα καλά… φωτιά στη Serie A!

Οι Ναπολιτάνοι, πάντως, «τα χρειάστηκαν», καθώς οι «ζέβρες» προηγήθηκαν δύο φορές, 1-0 και 2-1 (στο 55'), με τους γηπεδούχους, όμως, να… θυμώνουν και να φέρνουν «τούμπα» το παιχνίδι μέσα σε 11 λεπτά, πετυχαίνοντας από το 64' έως το 75' τρία γκολ!

Όσο για τη Γιούβε, τα έκανε, πραγματικά… θάλασσα στην Καλαβρία.

Οι «μπιανκονέρι» προηγήθηκαν με τον Άλεξ Σάντρο στο 16ο λεπτό, αλλά οι γηπεδούχοι, οι οποίοι «μάχονται» για την αποφυγή του υποβιβασμού, ισοφάρισαν στο 65' με ένα εξαιρετικό, ανάποδο «ψαλίδι» του Σίμι Νουάνκουο, παίρνοντας, τελικά, έναν «χρυσό» βαθμό!

Από εκεί και πέρα, στα υπόλοιπα παιχνίδια της 33ης αγωνιστικής στην Ιταλία, ξεχώρισαν το «τρελό» παιχνίδι που είχαμε στην Τοσκάνη, με τη Λάτσιο να επικρατεί 4-3 της Φιορεντίνα, συνεχίζοντας να «βλέπει» τετράδα», ενώ η Ρόμα νίκησε σχετικά εύκολα (2-1) την Τζένοα στην «αιώνια πόλη». Τέλος, η Μίλαν είδε τον Ντε Σιλβέστρι να ισοφαρίζει στο 70' το γκολ του Μποναβεντούρα από το 9', με την Τορίνο να παίρνει το 1-1.