ΣέριεΑ: Νέα νίκη Ίντερ, έξι η Λάτσιο(vid)

Εξαιρετικό ξεκίνημα για τις δυο ομάδες στη σεζόν

Με τον Μαρσέλο Μπρόζοβιτς να χτυπά δύο φορές στο πρώτο μέρος, η Ίντερ πέρασε κι από την έδρα της Μπενεβέντο με 2-1. Ο Καντρέβα στο 19’ έβγαλε τη σέντρα για να σκοράρει ο Κροάτης με κεφαλιά. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 22’ ο 24χρονος άσος των «νερατζούρι» με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 0-2 για να δώσει αέρα στην ομάδα του. Η Μπενεβέντο μείωσε σε 2-1 στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Ντ’ Αλεσάντρο, αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε στην επανάληψη και η Ίντερ έφτασε τους 19 για να περάσει προσωρινά δεύτερη.

Η Λάτσιο ήταν καταιγιστική απέναντι στην Σασουόλο που έκανε το...λάθος να προηγηθεί με τον Μπεράρντι στο 27’ για να ακολουθήσει εφιάλτης γι’ αυτήν στην επανάληψη, αφού στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Λουίς Αλμπέρτο ισοφάρισε. Ο Ντε Φράι στο 56’, ο Λουίς Αλμπέρτο με δεύτερο προσωπικό γκολ στο 58’ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 3-1, για να έρθει η σειρά του Παρόλο στο 64’ και το 70’ να κάνουν το 5-1. Ο Τσίρο Ιμόμπιλε δεν θα μπορούσε να μην σκοράρει σε ένα τέτοιο απόγευμα και στο 82’ με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 6-1. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η πρώτη εμφάνιση του Νάνι που πέρασε στο 72' στο ματς αντί του Λουίς Αλμπέρτο.

Η Κιέβο πέτυχε μεγάλη νίκη απέναντι στην Φιορεντίνα με 2-1, παρά το γεγονός πως έμεινε πίσω στο σκορ με 1-0 από το γκολ του Σιμεόνε στο 6’. Ο Κάστρο στο 25’ με κοντινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 και ο Χετεμάι με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά χάρισε τη νίκη στην ομάδα από τη Βερόνα.

Η άλλη ομάδα της Βερόνα, η Ελλάς, πήρε σπουδαία ισοπαλία στο Τορίνο αν και μέχρι το 88’ βρισκόταν στο καναβάτσο με 2-0. Ο Κεάν με πέναλτι στο 89’ και ο Πατζίνι στο 92’ με πέναλτι έκλεψαν τον βαθμό, αφού η «γκρανάτα» είχε προηγηθεί με τους Φάλκε στο 31’ και Νιάνγκ στο 44’. Τέλος στο ισόπαλο 1-1 έμειναν η Σπαλ και η Κροτόνε.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση