«Ξέρανε» την Ρόμα η Αταλάντα!(vid)

Αφού άφησε εκτός ημιτελικών του Κυπέλλου τη Νάπολι και πήρε διπλό στο «Σαν Σίρο» επί της Μίλαν, οι «μπεργκαμάνσκι» πέρασαν και από την έδρα της Ρόμα με 2-1! Άντεξαν ακόμη και με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι, που είχαν προηγηθεί με 2-0 στο 19ο λεπτό!

Η Ρόμα δεν… έμαθε από το πάθημα της Νάπολι και της Μίλαν και την «πάτησε» και αυτή. Η Αταλάντα είχε φέρει το ματς στα μέτρα της εξ αρχής, περίμενε τους αντιπάλους της στο δικό της μισό και χτυπώντας στην κόντρα, έκανε την ζημια. Μάλιστα, πάγωσε το «Ολίμπικο» δις σε διάστημα έξι λεπτών. Ο Κορνέλιους στο 14’ έδωσε το προβάδισμα στην Αταλάντα και ο Ντε Ρουν στο 19’ έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να τα έχουν χαμένα, δεν παρουσίαζαν το γνωστό καλό τους πρόσωπο και δυσκολεύονταν ακόμη και να απειλήσουν. Είδαν, βέβαια, τον Ντε Ρουν στο 45’ να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα και τις ελπίδες τους να αυξάνονται. Ο Τζέκο, μάλιστα, σκόραρε στο 56ο λεπτό και μείωσε σε 2-1 με το γήπεδο να παίρνει «φωτιά» και να σπρώχνει τη Ρόμα προς την ισοφάριση. Η ισοφάριση, όμως, δεν ήρθε ποτέ παρά την πίεση της ομάδας του Ντι Φραντσέσκο και τις αρκετές χαμένες ευκαιρίες μέχρι το φινάλε.