Ρόμα – Μπολόνια 2-1: Πλησίασαν 4άδα οι Ρωμαίοι (vid)

Η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο μείωσε τη διαφορά από Μίλαν και Ίντερ

Σημαντική νίκη που της επιτρέπει να ελπίζει σε εξασφάλιση Ευρωπαϊκού εισιτηρίου πέτυχε απόψε η Ρόμα απέναντι στην Μπολόνια για την 24η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος.

Χωρίς την επίτευξη κάποιου τέρματος μπήκαν στα αποδυτήριά τους, μετά την λήξη του Α΄ μέρους, οι δυο ομάδες. Στην επανάληψη η Ρόμα μπήκε μπροστά στο σκορ μέσω της εύστοχης εκτέλεσης πέναλτι του Κολάροβ στο 55΄ για να έρθει στο 73ο λεπτό ο Φεντερίκο Φάτσιο να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφεραν να κάνουν οι ποδοσφαιριστές της Μπολόνιας ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 84΄ με τον Σανσόνε.

Η νίκη αυτή των Ρωμαίων τους ανέβασε στην 5η θέση με 41 βαθμούς και στο -1 και -5 από Μίλαν και Ίντερ αντίστοιχα.

Αντίθετα η Μπολόνια δεν κατάφερε να αποκομίσει βαθμολογικό όφελος από το παιχνίδι με συνέπεια να μείνει εντός της ζώνης του υποβιβασμού και στην 18η θέση με 18 βαθμούς.