Ρόμα-Λάτσιο 2-1: Το αφεντικό της πόλης! (vid)

Η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο επικράτησε 2-1 της Λάτσιο και έδειξε ποιος κάνει κουμάντο στην Ρώμη!

Κουμάντο στην πόλη κάνει η Ρόμα! Η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο επικράτησε 2-1της Λάτσιο και έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στην Ρώμη, ενώ παράλληλα την… καβάλησε και στην βαθμολογία.

Η Ρόμα ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε ποτέ να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ωστόσο, το έκανε στην αρχή του δευτέρου μέρους με τον Περότι να ευστοχεί από την άσπρη βούλα. Πέναλτι το οποίο βέβαια δεν υπήρξε ποτέ και ήταν μια ανακάλυψη του διαιτητή Ρόκι αφού ο Τζέκο έπεσε μόνος του στην περιοχή.

Ο Περότι, λοιπόν, στην 100η του εμφάνιση δεν λάθεψε από την άσπρη βούλα και έδωσε το προβάδισμα στη Ρόμα στο 49’. Και τέσσερα λεπτά μετά ο Ναϊνγκολάν έδωσε αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του και την έσπρωξε προς τη νίκη. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Ιμόμπιλε με πέναλτι στο 74ο λεπτό, παράβαση στην οποία είχε υποπέσει ο Μανωλάς για χέρι.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Κολάροβ, Φάτσιο, Μανωλάς, Φλορέντζι (80’ Πέρες), Ντε Ρόσι, Στρούτμαν, Ναϊνγκολάν (84’ Ζουάν Ζέσους, Περότι, Ντζέκο, Ελ Σααραουί (72’ Ζέρσον)

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Μπαστός, Ντε Φράι, Ράντου (77’ Πάτρικ), Μάρουσιτς, Σάβιτς Παρόλο, Λέιβα (58’ Νάνι), Λούλιτς (58’ Λουκάκου), Αλμπέρτο, Ιμόμπιλε