Ρόμα... και στην Ιταλία!

Ξέσπασε με «τεσσάρα» (4-1) στη Σαμπντόρια η Ρόμα, μετά από ένα μήνα φουλ στις… γκέλες στη Serie A. Βαθιά ανάσα για Έμπολι, 2-1 την Ουντινέζε. Κόλλησαν στο «Χ» Μπολόνια και Κιέβο

Η θετική της πορεία στο Champions League φαίνεται πως την είχε απορροφήσει τον τελευταίο καιρό. Στο ματς με την Σαμπντόρια, όμως, η Ρόμα βρήκε και… εντός συνόρων τον καλό της εαυτό, στο πλαίσιο της δωδέκατης αγωνιστικής της Serie A.

Με εντυπωσιακή εμφάνιση, οι «τζιαλορόσι» επέστρεψαν πανηγυρικά στα τρίποντα, μετά από έναν μήνα με δύο ισοπαλίες και μία ήττα, επικρατώντας 4-1 των «μπλε» στο «Ολίμπικο».

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Ζεσούς με κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στο 59’ ο Κολάροφ έβγαλε την ασίστ στον Σικ, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματα.

Με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και σουτ του Ελ Σαραουί έγινε το 3-0 στο 72’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89’ με τον Ντεφρέλ, για να αυξήσει εκ νέου τη διαφορά ο Ελ Σαραουί στις καθυστερήσει ς, με κοντινό πλασέ.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο η Έμπολι που επικράτησε 2-1 της Ουντινέζε. Ο Ζάιτς στο 41’ άνοιξε το σκορ, με τον Καπούτο στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου να διπλασιάζει τα τέρματα. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 81’ με σουτ του Πουσέτο, ένα λεπτό μετά από χαμένο πέναλτι του Ντε Πάουλ.

Στην ισοπαλία (2-2) κόλλησαν Κιέβο και Μπολόνια στη Βερόνα. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο πέμπτο μόλις λεπτό με τον Σανταντέρ, όμως η Κιέβο αντέδρασε πριν το ημίχρονο, παίρνοντας τα ηνία με τους Ματζιορίνι (20’) και Όμπι (45’).

Η Μπολόνια όμως σταμάτησε την Κιέβο από την πρώτη της νίκη, ισοφαρίζοντας στο 56’ με τον Ορσολίνι.