Γκέλα-σοκ για τη Ρόμα!

Μεγάλο διπλό της Σπαλ μέσα στο «Ολίμπικο» κόντρα σε μια απογοητευτική Ρόμα (2-0), στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής για την Serie A.

Στα αρνητικά αποτελέσματα επέστρεψε η Ρόμα, μετά από τρεις σερί νίκες, χάνοντας μέσα στο «Ολίμπικο» από τη Σπαλ (2-0). Πισωγύρισμα για την ομάδα του Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο που μένει εκτός εξάδας και στο -10 από την πρωτοπόρο Γιουβέντους. Στο πάγκο έμεινε ο Κώστας Μανωλάς ενόψει ευρωπαϊκών υποχρεώσεων.

Η Ρόμα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο πρώτο ημίχρονο είχε ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τους Ντζέκο (17’) και Φλορένζι (36’). Παρόλα αυτά και κόντρα στην ροή του αγώνα, η Σπαλ κέρδισε πέναλτι από ανατροπή του Πελεγκρίνι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πετάνια στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Όλσεν.

Λίγα λεπτά πριν από τη συμπλήρωση μια ώρας παιχνιδιού και συγκεκριμένα στο 56’, οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Ολίμπικο». Ο Μπονιφαζί έπιασε την κεφαλιά μετά από κόρνερ στην «καρδιά» της άμυνας των Ρωμαίων, κάνοντας το 2-0. Οι γηπεδούχοι παρουσίασαν και πάλι την προβληματική εικόνα που είχαν στην αρχή της σεζόν, υποπίπτοντας σε αρκετά λάθη.

Μεγάλη ευκαιρία για να μειώσει στο σκορ είχε στο 68’, όμως το δυνατό σουτ του Πελεγκρίνι σταμάτησε στο δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν και με παίκτη λιγότερο λόγο τις χαζής αποβολής του Σάβιτς (75’). Στα εναπομείναντα λεπτά η ομάδα του Ντι Φραντσέσκο δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά, με την Σπαλ να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη.