Έχασε βαθμούς και Ναϊνγκολάν η Ρόμα (vid)

Ισοπαλία της Ρόμα στην έδρα της Μπολόνια

Η επιστράτευση του Τζέκο δεν αρκούσε για τη Ρόμα στο «Ρενάτο Νταλ'Άρα», όπου οι «τζιαλορόσι» έμειναν στο 1-1 απέναντι στη Μπολόνια για την 32η αγωνιστική της Serie A. Κακό αποτέλεσμα και τραυματισμός του Ναϊνγκολάν πριν από τη Μπαρτσελόνα...

Το πρώτο ημίχρονο στράβωσε τελείως για τη Ρόμα, καθώς, αρχικά στο 16ο λεπτό ο Ράτζα Ναϊνγκολάν αποχώρησε τραυματίας προκαλώντας και άγχος στον Ντι Φρανσέσκο ενόψει του πρώτου αγώνα με τη Μπαρτσελόνα, τη νέα εβδομάδα, στα προημιτελικά του Champions League. Σαν να μην έφτανε αυτό, ήρθε και το γκολ του Πούλγκαρ με ευθύβολο χαμηλό σουτ έπειτα από αδυναμία της άμυνας των «τζιαλορόσι» να διώξουν, με τους Ρωμαίους, ωστόσο, να φωνάζουν για χέρι που έγινε στην εξέλιξη της φάσης από τον Αντρέα Πόλι.

Η κατάσταση δεν σωζόταν για τη Ρόμα στο δεύτερο ημίχρονο, με την πίεση που άσκησε να είναι παντελώς ανούσια, μέχρι και τη στιγμή που πέρασε στο ματς ο Έντιν Τζέκο στο 61', στη θέση του Στεφάν Ελ Σαραουΐ. Ο Βόσνιος επιθετικός, κατάφερε με μια του στιγμή εντός περιοχής στο 76' από σέντρα του Περότι να ισοφαρίσει με δύσκολη κεφαλιά, ενώ λίγο αργότερα χάθηκε ευκαιρία για την ανατροπή, όταν η πάσα πάρε-βάλε του Ντεφρέλ που τα έκανε όλα σωστά, δεν βρήκε ποτέ συμπαίκτη αφού... δεν ακολουθούσε κανείς. Η Μπολόνια έδειχνε να έχει... καταρρεύσει, όμως η ομάδα του Ντι Φρανσέσκο δεν βρήκε και δεύτερο γκολ, με αποτέλεσμα να έρθει η εκτός προγράμματος απώλεια βαθμών.

Πηγή:gazzetta.gr