Μίλαν: Νίκη με υπογραφή Μποναβεντούρα

Η Μίλαν κέρδισε με 2-1 την Μπολόνια με δύο γκολ του Τζιάκομο Μποναβεντούρα

Την πρώτη του νίκη στον πάγκο της Μίλαν πανηγύρισε ο Τζενάρο Γκατούζο με τους «ροσονέρι» να επικρατούν της Μπολόνια με 2-1.

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και μόλις στο 10ο λεπτό ο Κάλινιτς με κεφαλιά έστρωσε στον Μποναβεντούρα που με στο από το πέναλτι έκανε το 1-0. Στο 12’ ο Μιράντε είπε όχι σε σουτ του Μπορίνι και στο 20’ ο Κάλινιτς έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για τη Μίλαν αλλά στο 23’ ο Ντέστρο έκανε μαγική ενέργεια από αριστερά έδωσε στον Βέρντι που με σουτ από το πέναλτι έγραψε το 1-1.

Η Μίλαν πίεσε στην επανάληψη και στο 76ο λεπτό ο Μπορίνι σέντραρε από δεξιά και ο Μποναβεντούρα με όμορφη κεφαλιά έκανε το 2-1.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Αμπάτε (59’ Κουτρόνε), Μπονούτσι, Ροντρίγκες, Μουζάκιο, Μοντολίβο, Κεσί, Μποναβεντούρα, Σούσο, Κάλινιτς (68’ Αντρέ Σίλβα), Μπορίνι (83’ Πέτκοβιτς)

ΜΠΟΛΟΝΙΑ: Μιράντε, Τοροσίδης, Γκονζάλες, Ντέστρο, Παλάσιο (72’ Οκβόνκβο), Βέρντι, Ντονσά, Νάγκι (64’ Ταϊντέρ), Πουλγκάρ Μαζίνα (83’ Πέτκοβιτς), Ελάντερ