Αγχωτική επικράτηση για Μίλαν με ήρωα τον παραλίγο μοιραίο Ρομανιόλι

Η Μίλαν πήρε μια αγχωτική νίκη στις καθυστερήσεις κόντρα στη Τζένοα με σκορ 2-1, για το εξ αναβολής παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής της Serie A.

Σε ένα παιχνίδι που η Μίλαν ήταν καλύτερη από τη Τζένοα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα τυχερό γκολ του «μοιραίου» μέχρι εκείνο το σημείο Ρομανιόλι στις καθυστερήσεις για να «λυγίσουν» την μαχητική Τζένοα και να πάρουν το δεύτερο σερί τους τρίποντο.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, θέλοντας να επιβάλει από νωρίς το δικό της ρυθμό. Μόλις στο τέταρτο λεπτό οι «ροσονέροι» πήραν κεφάλι στο σκορ με το καταπληκτικό σουτ του Σούσο από τα 25 μέτρα να βρίσκει πρώτα το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ράντου και να καταλήγει στα δίχτυα. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο, έχοντας μάλιστα δύο σημαντικές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, όταν τα σουτ των Πιάτεκ (23’) και Κουαμέ (40’) δεν βρήκαν στόχο.

Όπως και στο πρώτο έτσι και στο δεύτερο ημίχρονο η Μίλαν μπήκε με διάθεση να πιέσει και να επιτεθεί, φτάνοντας μάλιστα κοντά στο γκολ στο 46’, με τον Ρουμάνο τερματοφύλακα της Τζένοα να βγάζει εντυπωσιακά το σουτ του Ιγκουαΐν. Οκτώ λεπτά αργότερα, και συγκεκριμένα στο 56’, οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» το «Τζουζέπε Μεάτσα», όταν μετά από αδράνεια της άμυνας ο Ρομανιόλι έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Από εκεί και έπειτα η Μίλαν πίεσε ασφυκτικά τη Τζένοα δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες χωρίς ωστόσο να μπορεί να «ξεκλειδώσει» την άμυνα των φιλοξενούμενων. Τελικά η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 90+1’, με τον «μοιραίο» μέχρι εκείνο το σημείο Ρομανιόλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να χαρίζει τους τρεις βαθμούς της νίκης στους Μιλανέζους.

Με τη νίκη της αυτή η Μίλαν έφτασε τους 18 βαθμούς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Serie A, με τον Τζενάρο Γκατούζο να «νιώθει» λίγο πιο ασφαλής στο πάγκο της ομάδας για μία ακόμα εβδομάδα.