Λύγισε με… buzzer beater η Μίλαν

Πετυχαίνοντας εντός έδρας νίκη (2-1) επί της Μίλαν που είχε κλειδώσει την έκτη θέση και την έξοδο στο Europa League, έκλεισε τη σεζόν η Κάλιαρι σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά ματς που διεξήχθη στο «Stadio Sant'Elia».

Οι γηπεδούχοι έγειραν την πλάστιγγα υπέρ τους με τέρμα του Πιζακάνε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ εξ' επαφής ύστερα από ασθενή απόκρουση του Ντοναρούμα σε εκτέλεση φάουλ. Το σκορ άνοιξε ο Ζοάο Πέδρο στο 17ο λεπτό και ο Λαμπαντούλα ισοφάρισε στο 72ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι. Νωρίτερα, ο Μπάκα δεν είχε καταφέρει (63') να φέρει το ματς στα ίσα από την άσπρη βούλα, αφού νικήθηκε από τον Κρόστα.

Με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι από το 75', όταν και αντίκρισε δεύτερη κίτρινη ο Παλέτα.