Στην τετράδα με λυτρωτή τον Ιμόμπιλε η Λάτσιο (vid)

Ο Ιταλός επιθετικός με δύο τέρματα χάρισε το τρίποντο στους λατσιάλι

Τέλος στο σερί των τριών συνεχόμενων ηττών έβαλε η Λάτσιο. Οι Ρωμαίοι μπορεί για 45 λεπτά να τα βρήκαν... σκούρα απέναντι στην Βερόνα, ωστόσο στο δεύτερο μέρος σοβαρεύτηκαν και έφτασαν με ευκολία στο τρίποντο επικρατώντας τελικά με 2-0.

Βασικός υπεύθυνος για αυτό στάθηκε ο Τσίρο Ιμόμπιλε ο οποίος με δύο προσωπικά τέρματα διαμόρφωσε το τελικό σκορ και χάρισε το τρίποντο στην ομάδα του.

Αρχικά στο 56’ μετά από ωραία περιστροφή μέσα στην περιοχή νίκησε με συρτό σουτ το Νίκολας και έλυσε το γόρδιο δεσμό. Ωστόσο ο Ιταλός δεν έμεινε σε αυτό και λίγο αργότερα στο 60’ δεν δυσκολεύτηκε με κεφαλιά να στείλει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία των φιλοξενουμένων, να κάνει δύο τα τέρματά του και να καθαρίσει επί της ουσίας την… μπουγάδα.

Στα υπόλοιπα τριάντα λεπτά η Βερόνα προσπάθησε να βρει το γκολ με το οποίο θα επέστρεφε στο ματς, χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει.

Με τη νίκη αυτή η λατσιάλι εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τη χθεσινή ήττα της Ίντερ από την Τζένοα, προσπέρασαν τους νερατζούρι και βρίσκονται πλέον στην πρώτη τετράδα με 49 βαθμούς. Αντίθετα στους 16 και την ζώνη του υποβιβασμού παρέμεινε η Βερόνα.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Ράντου (80’ Μουρτζία), Ντε Φράι, Λουκάκου (75’ Φελίπε) Γουάλας, Λούλιτς, Μάρουσιτς, Αλμπέρτο, Παρόλο, Ιμόμπιλε (84’ Καϊσέδο), Σάβιτς

ΒΕΡΟΝΑ: Νίκολας, Βούκοβιτς, Μπολντόρ, Καράτσιολο, Φαρές, Κεάν, Βέρντε (64’ Άαρονς), Βαλότι, Μπίχελ (58’ Καλβάνο), Μάτος (68’ Πέτκοβιτς)