Ο Ιμόμπιλε διέλυσε μόνος του την Μίλαν! (vid)

Τρομερή Λάτσιο, μυθικός Ιμόμπιλε!

Τρομερή Λάτσιο, μυθικός Ιμόμπιλε! Με τον 27χρονο να πετυχαίνει χατ-τρικ και να «σερβίρει» ΚΑΙ ασίστ, μέσα σε 12 λεπτά, οι Ρωμαίοι διέλυσαν 4-1 τη Mίλαν -με την αντίπαλο της ΑΕΚ να έχει «θέματα» πίσω!

Στα πρώτα λεπτά οι ομάδες προσπάθησαν να βρουν τα πατήματά τους ενώ στο 16’ η Λάτσιο έχασε με τραυματισμό τον Γουάλας, Ωστόσο στο αμέσως επόμενο λεπτό, μετά από κόρνερ του Αλμπέρτο, ο Ντοναρούμα έκανε λάθος και ο Μπαστός έχασε μεγάλη ευκαιρία από κοντά ενώ στο 18’ ο Ιμόμπιλε έκανε το σουτ αλλά ο Μπονούτσι έβαλε σωτήρια την κόντρα. Οι «λατσιάλι» ανέβηκαν κι άλλο και στο 37’ ο Αλμπέρτο μπήκε στην περιοχή από αριστερά, ανατράπηκε από τον Κεσί και ο ρέφερι έδωσε το πέναλτι. Ο Ιμόμπιλε ανέλαβε να το εκτελέσει κι έκανε το 1-0 από τα 11 μέτρα. Και μάλιστα στο 42’ ο Λούλιτς έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Ιμόμπιλε με πανέμορφο σουτ στην κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε από εκεί που τελείωσε. Με τη Λάτσιο να πιέζει και στο 47’ να κάνει το 3-0. Ο Παρόλο πάτησε πανέμορφο στον Ιμόμπιλε που από το ύψος του πέναλτι με το μυτάκι έκανε το 3-0. Και στο 50’, ο Ιμόμπιλε έφυγε στην κόντρα από αριστερά, έκοψε για τον Αλμπέρτο που από κοντά και σαν σε προπόνηση έκανε το 4-0 με πλασέ. Η Μίλαν αντέδρασε και στο 56’ ο Τσαλχάνογλου έκανε κάτι σαν σουτ με την μπάλα να στρώνεται στον Μοντολίβο, ο οποίος από κοντά γύρισε κι έκανε το 4-1 με σουτ. Στο 71’ ο Ιμόμπιλε έφυγα ξανά στην κόντρα, απέφυγε και τον Μπονούτσι αλλά σούταρε άστοχα, ενώ στο 90+3' αποβλήθηε ο Παρολο.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Μπάστα, Ράντου (81’ Λουίς Φελίπε), Γουάλας (15’ Μπαστός), Ντε Φράι, Αλμπέρτο, Λούκας, Λούλιτς (65’ Λουκάκου), Σάβιτς, Παρόλο, Ιμόμπιλε

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Μουσάτσιο, Καλάμπρια, Ροντρίγκες, Μπονούτσι, Μπίλια, Μοντολίβο, Κεσί, Μπορίνι (56’ Κάλινιτς), Σούσο (73’ Μποναβεντούρα), Κουτρόνε (56’ Τσαλχάνογλου).