Κορυφή η Νάπολι, «μπλόκο» για Ρόμα και Μίλαν!

Βίοι αντίθετοι για τους «μεγάλους» του ιταλικού ποδοσφαίρου στα ματς του μεσημεριού την Κυριακή!

Δίχως να παίξει στα… κόκκινα, η Νάπολι έκαμψε την αντίσταση της Ουντινέζε και ανέβηκε εκ νέου στην κορυφή. Μπορεί σε πρώτο χρόνο ο Ζορζίνιο να αστόχησε από την άσπρη βούλα, ωστόσο πήρε το… ριμπάουντ και στο 33’ σημείωσε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό 0-1 στο Φρίουλι. Κάπως έτσι, οι «παρτενοπέι» έφτασαν τους 38 βαθμούς και είναι στο +2 από την Ίντερ και στο +7 από Γιουβέντους που έχει ματς λιγότερο.

Πολύτιμο έδαφος στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος έχασε η Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» έμειναν στο 1-1 με τη Τζένοα και πλέον βρίσκονται στο -7 από τη Νάπολι, αν και έχουν παιχνίδι λιγότερο. Στο 60’ ο Ελ Σαραουΐ έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους (δεν αγωνίστηκε ο Μανωλάς), αλλά στο 70’ ο Ντε Ρόσι… κρέμασε την ομάδα του. Έριξε χαστούκι στον Λαπαντούλα, ο διαιτητής τον απέβαλλε, οι Γενοβέζοι κέρδισαν πέναλτι και ο επιθετικός τους ισοφάρισε! Στα εναπομείναντα λεπτά και παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι Ρωμαίοι προσπάθησαν να αποδράσουν, αλλά… μάταια. Στο 85’, μάλιστα, ο Στρόουτμαν είχε δοκάρι και εκεί, ουσιαστικά, εκμηδενίστηκαν οι όποιες ελπίδες της Ρόμα για διπλό…

Το… σκωτσέζικο ντους στους φίλους της συνέχισε η Μίλαν. Η ομάδα του Μοντέλα έχασε σωρεία ευκαιριών, αλλά η μπάλα δεν μπήκε ποτέ στο… πλεκτό της Τορίνο και φυσιολογικά η αναμέτρηση στο «Σαν Σίρο» ολοκληρώθηκε με… κουλουράκια, 0-0. Ο Σιρίγκου έκανε μεγάλες επεμβάσεις, κρατώντας ανέπαφη την εστία του, κυρίως σε προσπάθειες του Κάλινιτς που μπορεί κάλλιστα να πάρει τον τίτλο του… μοιραίου για τη Μίλαν. Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε ροντέο, με την «Γκρανάτα» να χάνει εξίσου 1-2 καλές στιγμές για να… σοκάρει ακόμα περισσότερο τους Μιλανέζους, οι οποίοι έχουν συγκεντρώσει 20 βαθμούς και βλέπουν με… κιάλια την τετράδα.