Υποκλίθηκε στον Ικάρντι η Ρόμα! (vid)

Η Ίντερ νίκησε με 3-1 την Ρόμα

Η Ρόμα προηγήθηκε με τον Τζέκο, είχε τρία δοκάρια αλλά έπεσε πάνω στον αφηνιασμένο Ικάρντι. Ο αρχηγός της Ίντερ σκόραρε δις, με τον Βετσίνο να βάζει το κερασάκι στην τούρτα στο εμφατικό 3-1 των «νερατζούρι».

Οι «τζιαλορόσι» ήταν εξαιρετικοί στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, είχαν τα ηνία και απειλούσαν διαρκώς την εστία του Χαντάνοβιτς. Αφού αρχικά στάθηκαν τυχεροί στο 13ο λεπτό με τους Ικάρντι και Καντρέβα να μην καταφέρνουν να σκοράρουν από το ύψος της μικρής περιοχής, ευτύχισαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Ναϊνγκολάν βρήκε τον Τζέκο στο 15’ στην περιοχή, με τον Βόσνιο φορ να στοπάρει με το στήθος και να εκτελεί από κοντά για το 1-0.

Μετά το γκολ η Ρόμα συνέχισε την πολιορκία της, είχε τρία δοκάρια με τους Ναϊνγκολάν και Τζέκο αλλά δεν κατάφερε να πετύχει ακόμη ένα τέρμα και να καθαρίσει το ματς. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ίντερ, η οποία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ικάρντι που σκόραρε σε δέκα λεπτά (67’, 77’)και έκανε την ανατροπή. Σαν να μην έφτανε αυτό, σκόραρε και Τρίτη φορά με τον Βετσίνο, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 87ο λεπτό.

ΡΟΜΑ: Άλισον, Ζουάν Ζεζούς, Μανωλάς, Φάσιο, Κολάροβ, Ντε Ρόσι (83' Ουντέρ), Στρόουτμαν, Ναϊνγκολάν, Ντεφρέλ (63' Ελ Σααραουί), Τζέκο, Περότι.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Ντ'Αμπρόζιο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ναγκατόμο (56' Ντάλμπερτ Ενρίκε), Βεσίνο, Γκαλιαρντίνι (46' Ζοάο Μάριο), Μπόρχα Βαλέρο, Καντρέβα (84' Ζοάο Κανσέλο), Πέρισιτς, Ικάρντι.