«Οδοστρωτήρες» Ίντερ και Λάτσιο στη μάχη για Champions League

Τα αποτελέσματα στην Ιταλία

Ευρείες νίκες που διατηρούν ζωντανή τη μάχη για τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League πανηγύρισαν οι δύο ομάδες, κόντρα σε Βερόνα (3-0) και Μπενεβέντο (6-2) αντίστοιχα.

Άνετες νίκες πανηγύρισαν Ίντερ και Λάτσιο στην 30η αγωνιστική της Serie A’.

Η Λάτσιο… ζορίστηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στην Μπενεβέντο, η οποία, μάλιστα, αγωνίστηκε από το ένατο λεπτό με παίκτη λιγότερο. Στο δεύτερο μισό, όμως, οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και εξανέμισαν την ουρανό της βαθμολογίας με 6-2, μένοντας ζωντανοί στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα.

Το σκορ άνοιξε στο 19’ ο Ιμόμπιλε, όμως Κατάλντι (23’) και Γκιγιέρμπε (51’) έδωσαν τα ηνία του σκορ στη Μπενεβέντο. Από το 60’ και μετά όμως η Λάτσιο ήταν σαρωτική και με τους Καϊσέντο (60’), ντε Φράι (66’), Ιμόμπιλε (68’), Λούκας Λέιβα (83’) και Αλμπέρτο (90’) διαμόρφωσε την ευρεία νίκη της.

Ευρεία νίκη πανηγύρισε και η Ίντερ κόντρα στη Βερόνα με 3-0, διατηρώντας τη θέση τους στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πάνω από τη Λάτσιο –και με ματς λιγότερο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του ματς ήταν ο Ικάρντι, ο οποίος άνοιξε το σκορ στο πρώτο μόλις λεπτό και διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 49’΄, ενώ στο 13’ ο Πέρισιτς είχε διπλασιάσει τα τέρματα.

Μεγάλη νίκη πήρε και η Αταλάντα με 2-0 επί της Ουντινέζε, μένοντας τρεις βαθμούς πίσω από την έκτη θέση και τη Μίλαν (έχοντας όμως ματς περισσότερο), ενώ στο ντέρμπι παραμονής η Σπαλ πήρε μια ακόμα πολύτιμη ισοπαλία (παρότι έπαιζε με παίκτη λιγότερο για 60 λεπτά), ισοφαρίζοντας σε 1-1 την Τζένοα.