Νίκη για την Ίντερ κι ας είναι με την Μπενεβέντο…

Επιστροφή στις νίκες για την Ίντερ! Η ομάδα του Σπαλέτι επικράτησε με άγχος της καταδικασμένης Μπενεβέντο (2-0) και επέστρεψε προσωρινά στην 3η θέση. Πέναλτι στο 0-0 ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι.

Με τα χάλια που έχει η Ίντερ, δεν είναι δυνατόν να θαμπώσει με την απόδοσή της, ωστόσο την ουσία την πέτυχε.

Η ομάδα του Σπαλέτι, αφού δεν απείλησε καν στο α’ ημίχρονο, κατάφερε μέσα σε τρία λεπτά, να «καθαρίσει» την καταδικασμένη εδώ και καιρό Μπενεβέντο με 2-0 και προσωρινά επέστρεψε στην 3η θέση, περιμένοντας αύριο στραβοπάτημα της Ρόμα (φιλοξενεί τη Μίλαν) και της Λάτσιο (εκτός με τη Σασουόλο).

Ωστόσο, οι «νερατζούρι» πρέπει να αισθάνονται και λίγο τυχεροί, καθώς στο 62’ και ενώ το ματς ήταν ακόμα στο 0-0, ο Κατάλντι φάνηκε να ανατρέπεται από τον Ρανόκια, ωστόσο κατόπιν σιωπηλής εξέτασης του VAR δεν δόθηκε το πέναλτι που ζήτησαν οι φιλοξενούμενοι.

Το σκορ άνοιξε στο 66’ ο Σκρίνιαρ, όταν έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Κανσέλο, ο Βεσίνο βρήκε την μπάλα κι αυτή κατέληξε στον αμυντικό των «νερατζούρι» που με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Μάλιστα, η τελική έκβαση της αναμέτρησης κρίθηκε τρία λεπτά αργότερα, όταν στο 69’ο Ρανόκια πήρε την κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ του Κανσέλο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0.