Κέρδισε και… ξέφυγε η τρίτη Ίντερ

Η Ίντερ νίκησε 1-0 εκτός έδρας την Έμπολι και σε συνδυασμό με το 1-1 της Λάτσιο με την Τορίνο, ξέφυγε επτά βαθμούς. Πέμπτη η Ρόμα, μετά το 2-0 επί της Πάρμα

Στους δύο βαθμούς από τη δεύτερη θέση και τη Νάπολι, που παίζει σήμερα αλλά αργότερα, απέχει πλέον η Ίντερ, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Έμπολι, στην ομώνυμη πόλη. Οι «νερατζούρι» πήραν το τρίτο διαδοχικό τους «τρίποντο» στη φετινή Serie A με το ίδιο σκορ, αυτή την φορά χάρη στο τέρμα του Κεϊτά Μπαλντέ, ο οποίος μετά από εκτέλεση κόρνερ και βολέ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 72ο λεπτό.

Σε… ευρωπαϊκή τροχιά βρίσκεται πλέον η Ρόμα, καθώς νίκησε επίσης εκτός έδρας, τη νεοφώτιστη Πάρμα με 2-0. Αμφότερα τα τέρματα των «τζιαλορόσι» ήρθαν στην επανάληψη, με τους Κριστάντε και Τσενγκίζ Ουντέρ να σκοράρουν και να ανεβάζουν την ομάδα τους στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα του ιταλικού πρωταθλήματος!

Τέταρτη φιγουράρει η… αιώνια αντίπαλος Λάτσιο, που είδε όμως την διαφορά της από την τρίτη Ίντερ να «ανοίγει» στους επτά βαθμούς, μετά το σημερινό 1-1 με την Τορίνο, στο Ολυμπιακό στάδιο της Ρώμης. Μάλιστα, η «γκρανάτα» ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αντρέα Μπελότι στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, για να έρθει ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς με φοβερό σουτ εκτός περιοχής και να «σώσει» τον βαθμό, ισοφαρίζοντας λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα…