Ίντερ – ΠΣΒ Αϊντχόφεν 1-1: Αποκλεισμός σοκ για τους «νερατζούρι» (vid)

Συνεχίζει στο Γιουρόπα Λιγκ η Ίντερ

Παρά την μεγάλη προσπάθεια από την Ίντερ δεν κατάφερε να κάμψει την εκπληκτική Αϊντχόφεν και αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης. Η ομάδα του Φαν Μπόμελ προηγήθηκε στο 13ο λεπτό με τον Ικάρντι να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα και να δίνει την πρόκριση στους «νερατζούρι». Ο Λούκας Μόουρα είχε άλλη άποψη αφού στο 85ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα με την Μπαρτσελόνα και έδωσε την πρόκριση στην Τότεναμ. Ένας αποκλεισμός που ήρθε για την Ίντερ αφού δεν κατάφερε να ξεπεράσει τους Άγγλους λόγω των τερμάτων.

Α’ Ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να μπαίνουν πολύ επιθετικά στο παιχνίδι. Η «νερατζούρι» μπήκαν πολύ καλύτερα στο παιχνίδι θέλοντας να βάλουν πίεση στα μετόπισθεν την Αϊντχόφεν. Μέσα σε ένα λεπτό η Ίντερ βρήκε δυο μεγάλες ευκαιρίες αρχικά με τον Πέρισιτς και στην συνέχεια με τον Ντε Φράϊ. Ο Ασαμόα έκανε όλη την γραμμή από τα αριστερά για την Ίντερ με την σέντρα του να έχει αποδέκτη τον Πέρισιτς. Ο Κροάτης έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να βρίσκει στο δοκάρι. Στην συνέχεια της φάσης ο Ντε Φράϊ στην σέντρα του Μπρόζοβιτς βρήκε την μπάλα με το κεφάλι που πέρασε δίπλα από την εστία του Ζουτ. Η Αϊντχόφεν παρά του ότι ήταν αδιάφορη στο παιχνίδι που μπορεί να βοήθησε και αυτό ήταν αρκετά επικίνδυνη στις επιθέσεις της. Ο Μπέργουϊν έβαλε πίεση στον Ασαμόα που έκανε το λάθος στο αριστερό άκρο της άμυνας της Ίντερ. Ο Ολλανδός πάτησε περιοχή και με σέντρα στον Λοζάνο έγινε το 0-1. Λίγο έλειψε να σκοράρουν και δεύτερο τέρμα οι Ολλανδοί στην ακριβώς επόμενη φάση με τον Ντε Γιονγκ. Ο βραχύσωμος επιθετικός εκμεταλλεύθηκε την κόντρα και βγήκε φάτσα με τον Χαντάνοβιτς. Ο κήπερ της Ίντερ τον κέρδισε και κράτησε το 0-1 για την ομάδα του. Η Ίντερ στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου φάνηκε να είναι πολύ αγχωμένη αφού δεν μπορούσε να επιτεθεί σωστά. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στην Αϊντχόφεν να κρατήσει μπάλα και να επιτεθεί. Ο Μπέργουϊν που διανύει μια δαιμονιώδη φόρμα έπιασε ένα εκπληκτικό σουτ με απίστευτα φάλτσα αναγκάζοντας τον Χαντάνοβιτς να προβεί σε νέα εντυπωσιακή απόκρουση. Η Ίντερ δεν κατάφερε να βγάλει την αναμενόμενη αντίδραση και πήγε στα αποδυτήρια με πίσω στο σκορ.

Β’ ημίχρονο

Η Ίντερ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ικάρντι να φτάνει πολύ κοντά στο τέρμα. Έκανε μια βολίδα μέσα από την περιοχή αναγκάζοντας τον Ζοέτ να προχωρήσει σε μια τεράστια επέμβαση. Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «νερατζούρι» αφού το άγχος και η πολύ καλή αμυντική λειτουργία της Αϊντχοφεν κράτησε μακριά τους Ιταλούς από την εστία του Ζόετ. Το διάστημα μέχρι να φέρει το παιχνίδι στα ίσα η Ίντερ δεν υπήρχε κάτι το αξιόλογο. Ο Πολιτάνο με μια εκπληκτική σέντρα προς τον Ικάρντι έδωσε την ασίστ. Ο Αργεντίνος κίλερ δεν αστόχησε από δύσκολη γωνιά και έβαλε φωτιά στο παιχνίδι. Το τέρμα όμως του Ικάρντι δεν έδωσε ώθηση στη Ίντερ να σκοράρει και δεύτερο τέρμα και να απλοποιήσει τα πράγματα. Παράλληλα η Τότεναμ ισοφάριζε την Μπαρτσελόνα στο Κάμπ Νόου και έκανε την νίκη για την Ίντερ επιτακτική. Η αντίδραση δεν ήρθε από την Ίντερ που δέχτηκε πίεση στα τελευταία λεπτά και μοιραία αποκλείστηκε από την συνέχεια της διοργάνωσης.

Μια συμπαγείς Αϊντχόφεν με πολύ καλή αμυντική λειτουργία κράτησε μακριά την Ίντερ που δεν είχε καθόλου καλή παρουσία. Ο Ικάρντι πήγε ξανά να βγάλει το φίδι από την τρύπα αλλά ως εκεί αφού η ισοπαλία δεν ήταν αρκετή.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Ίντερ: -

ΠΣΒ Αϊντχόφεν: Μεγάλη εμφάνιση από του Ζόετ που για ακόμη μια φορά κράτησε καλά την εστία του. Πολύ καλή αμυντική λειτουργία από τους Ολλανδούς που κράτησαν μακριά τον Ικάρντι και την παρέα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ίνρερ: Γενικά η Ίντερ είχε μια πολύ καλή άσχημη παρουσία στο παιχνίδι. Ένας αγώνας που έπρεπε να είχαν κερδίσει δεν έκαναν καν την εμφάνιση τους στο γήπεδο. Αν ο Χαντάνοβιτς δεν έκανε μερικές καλές επεμβάσεις θα μιλούσαμε για άλλο αποτέλεσμα.

ΠΣΒ Αϊντχόφεν: -

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Νίκη πάση θυσίας ήθελε ο Ιταλός τεχνικός. Το γρήγορο τέρμα της Αϊντχόφεν του έβαλε μπελάδες αφού η ομάδα του έβγαζε μεγάλο άγχος στο παιχνίδι της. Έκανε αρκετές αλλαγές στην επανάληψη θέλοντας να γεμίσει την περιοχή του Ζόετ. Κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα αλλά δεν αρκούσε και έτσι ήρθε ο αποκλεισμός.

Αϊντόφεν (Μαρκ Βανμπόμελ): Ως τελευταίος του ομίλου και αποκλεισμένος δεν άφησε το παιχνίδι να πάει χωρίς να διεκδικήσει κάτι. Χωρίς άγχος οι ποδοσφαιριστές του που έκαναν ένα πολύ καλό ημίχρονο και προηγήθηκαν στο σκορ. Πολύ καλή παρουσία από την ομάδα του που θα μπορούσε να πάρει και την νίκη.