Ίντερ - Κάλιαρι 4-0: Έσπασαν την παράδοση και προσπέρασαν (vid)

Οι Νερατζούρι νίκησαν με 4-0 την Κάλιαρι, έσπασαν την παράδοση και προσπέρασαν, με ματς περισσότερο, τις Λάτσιο και Ρόμα.

Οι δύο βαθμοί και τα μηδέν γκολ κόντρα σε Μίλαν, Τορίνο και Αταλάντα είχαν επαναφέρει την γκρίνια γύρω από την Ιντερ, η οποία υποδεχόταν και τον κακό της δαίμονα. Το πιστεύει ή όχι κανείς, τελευταία φορά που οι Νερατζούρι είχαν νικήσει τους Σάρδους στο Μιλάνο ήταν τον Νοέμβριο του 2011 (!) και το έκαναν τώρα χάρη στα γκολ των Κανσέλο-Ικάρντι-Μπρόζοβιτς-Πέρισιτς, διατηρώντας αμείωτες τις ελπίδες τους για έξοδο στο Champions League. Μπήκε ως αλλαγή ο Μπάμπης Λυκογιάννης για τους Ροσομπλού.

Το ματς άρχισε ιδανικά για την Ιντερ αφού το φάουλ του Κανσέλο στο 3' κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0, χάρη και στην κίνηση του Ικάρντι που μπέρδεψε τον Κράνιο. Οι Νερατζούρι κυνήγησαν άμεσα και το δεύτερο γκολ που θα απλοποιούσε πολύ τα πράγματα και είχαν τις ευκαιρίες για να το πετύχουν, χωρίς όμως να τις αξιοποιήσουν. Αυτός που ξεχώριζε για την ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι ήταν ο Καραμό, ο οποίος είχε και οριζόντιο δοκάρι στο 21' από καλή θέση, με το ημίχρονο να βγαίνει στο 1-0 και την Ίντερ να έχει χάσει από το 37' τον Γκαλιαρντίνι (μπήκε ο Μπόρχα Βαλέρο).

Τα πάντα ουσιαστικά κρίθηκαν νωρίς στην επανάληψη, στο 49', όταν ο Ραφίνια με τακουνάκι έβγαλε σε θέση για γκολ τον Ικάρντι και αυτός το έκανε εκτελώντας τον Κράνιο (2-0). Λίγα λεπτά μετά πέρασε στο ματς και ο Λυκογιάννης για την Κάλιαρι, η οποία δέχθηκε και τρίτο γκολ στο 60' από τον Μπρόζοβιτς (3-0). Και με την Κάλιαρι να μην καταφέρνει να αντιδράσει ποτέ, η Ιντερ είχε φάσεις για να ανεβάσει κι άλλο το σκορ και το έκανε στο 90' με τον Πέρισιτς, με την ασίστ του Μπρόζοβιτς (4-0).

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Μιράντα, Ντ'Αμπρόζιο, Γκαλιαρντίνι (37' Μπόρχα Βαλέρο), Μπρόζοβιτς, Καραμό (76' Καντρέβα), Ραφίνια, Πέρισιτς, Ικάρντι.

Κάλιαρι (Ντιέγκο Λόπες): Κράνιο, Αντρεόλι, Ρομάνια, Καστάν, Τζιανέτι, Παντοΐν (54' Λυκογιάννης), Ιονίτα, Κόσου (73' Καλιγκάρα), Μιανγκ, Τσέτερ, Σάου (50' Φαραγκό).