«Γάζωσε» την Ουντινέζε η Ίντερ και επιμένει για Champions League

Σαρωτική Ίντερ. Οι «νερατζούρι» ισοπέδωσαν 4-0 την Ουντινέζε μέσα στην έδρα της και έμειναν ζωντανοί για… σεντόνι..

Αγριεμένη Ίντερ! Η ομάδα του Σπαλέτι «πάτησε» την Ουντινέζε στο «Φρίουλι», επικρατώντας 4-0 σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε από το ημίχρονο (0-3) και παρέμεινε ζωντανή για έξοδο στο Champions League.

Ωστόσο, για να συνεχίσει να έχει βάσιμες ελπίδες για… σεντόνι, θα πρέπει να στραβοπατήσει η Λάτσιο κόντρα στην Αταλάντα στη Ρώμη, όπου θα αγωνιστούν την τελευταία αγωνιστική οι «νερατζούρι». Το σίγουρο είναι ότι πλέον δεν μπορεί να πέσει κάτω από την πέμπτη θέση, καθώς είναι στο +9 από τη συμπολίτισσα Μίλαν.

Τον δρόμο προς τη νίκη έδειξε ο Ρανόκια στο 12’ με ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Μπρόζοβιτς από αριστερά. Στο 43’, η άμυνα των γηπεδούχων έχασε τον Ραφίνια έπειτα από το παθητικό οφσάιντ που έπαιξαν οι φιλοξενούμενοι και ο Βραζιλιάνος με πλασέ έκανε το 2-0, για να έρθει ο Ικάρντι στις καθυστερήσεις να «καρφώσει» τον Μπισάρι με σουτ στην κλειστή γωνία.

Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο απλή για την Ίντερ στις αρχές του δεύτερου μέρους, με τον Φοφανά να αφήνει την ομάδα του με δέκα στο 49ο λεπτό. Ο Μπόρχα Βαλέρο με εκτέλεση από κοντινή απόσταση έγραψε το 4-0 στο 71ο λεπτό.