Πέταξε φωτιές η Γιουβέντους, την… πάτησε η Μίλαν

Μια Γιουβέντους που… σκορπάει τρόμο διέλυσε με 7-0 την Σασουόλο και πέρασε -τουλάχιστον προσωρινά- στην κορυφή της Serie A

Το σύνολο του Αλέγκρι έδειξε τη δύναμή του με σκορ 7-0 και προσπέρασε -τουλάχιστον προσωρινά- τη Νάπολι στην κορυφή, συνεχίζοντας για 15η αγωνιστική το αήττητο σερί της σε όλες τις διοργανώσεις.

Το γκολ του Σάντρο άνοιξε το γκολ στο ένατο λεπτό του ματς, με τον Κεντίρα να παίρνει σειρά με γκολ στο 24’ και το 27’. Το 4-0 του ημιχρόνου διαμόρφωσε ο Πιάνιτς στο 38’.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Γκονζάλο Ιγκουαΐν, ο οποίος πέτυχε το πρώτο του χατ-τρικ με τη φανέλα της Γιουβέντους και διαμόρφωσε το τλεικό 7-0.

Αυτοκτόνησε, αλλά… γλίτωσε τα χειρότερα η Μίλαν στην έδρα της Ουντινέζε, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.

Το σύνολο του Τζενάρο Γκατούζο άνοιξε το σκορ στο ένατο μόλις λεπτό με τον Σούσο, όμως οι «ασπρόμαυροι» από κει και πέρα, πίεσαν για την ισοφάριση.

Η αποβολή του Καλάμπρια στο 68’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα άνοιξε, ουσιαστικά, το δρόμο, με την Μίλαν, τελικά, να αυτοκτονεί, αφού ο Ντοναρούμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το τελικό 1-1.