Πάρτι με ανατροπή η Νάπολι, απόλυτη και η Γιούβε (vid)

Με το απόλυτο Νάπολι και Γιουβέντους στην Ιταλία

Η Νάπολι πέρασε με ανατροπή από το Ολίμπικο (4-1 τη Λάτσιο) και έκανε το «5 στα 5» στη Serie A. Το απόλυτο διεύρυνε και η Γιουβέντους, 1-0 τη Φιορεντίνα. Νίκη και για τη Μίλαν, 2-0 τη Σπαλ.

Πω, πω, μια Νάπολι. Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ στο παιχνίδι με τη Λάτσιο από το γκολ του Ντε Φράι (29’); Πετυχαίνοντας τρία γκολ μέσα σε διάστημα έξι(!) λεπτών, με τους Κουλιμπαλί (54’), Καγεχόν (56’), Μέρτενς (59’) και άλλο ένα στις καθυστερήσεις με τον Ζορζίνιο, η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή και νίκη με το εντυπωσιακό 4-1, που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας της Serie A. Οι «παρτενοπέι» έκαναν το «5 στα 5» και παράλληλα διατήρησαν την παράδοση, που τους θέλει να έχουν μετατρέψει σε… εξοχικό το «Ολίμπικο», αφού αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη σε αγώνα πρωταθλήματος απέναντι στους «λατσιάλι».

Το απόλυτο νικών της διεύρυνε και η πρωταθλήτρια Γιουβέντους. Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League ξεπέρασε το εμπόδιο της Φιορεντίνα με σκορ 1-0 και συγκατοικεί με τη Νάπολι στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα με 15 βαθμούς. Στο πρώτο ημίχρονο, οι «μπιανκονέρι» είχαν την εδαφική υπεροχή, όμως, δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία των «βιόλα». Τον «γόρδιο δεσμό» έλυσε στο το ξεκίνημα της επανάληψης ο Μάντζουκιτς, που άνοιξε το σκορ στο 52’. Τα πράγματα έγιναν πιο εύκολα για τους γηπεδούχους, καθώς στο 66’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μπάμπελ. Γκολ μπορεί να μην μπήκε, αλλά η «Μεγάλη Κυρία» έφτασε στο ζητούμενο που ήταν η νίκη.

Την τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στο «Σαν Σίρο» και τέταρτη σε πέντε αγώνες πέτυχε η Μίλαν, η οποία δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο της νεοφώτιστης Σπαλ. Βέβαια, για να συμβεί αυτό, χρειάστηκε να κερδίσουν οι «ροσονέρι» δύο πέναλτι και οι Ροντρίγκες (26’) και Κέσι (61’) να σημαδέψουν σωστά από την άσπρη βούλα. Με το τρίποντο αυτό, η ομάδα του Βιτσέντζο Μοντέλα σκαρφάλωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, πίσω από Γιουβέντους, Νάπολι και Ίντερ.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχωρίζει η εντυπωσιακή νίκη της Αταλάντα, που συνέτριψε με σκορ 5-1 την Κροτόνε, όπως και το διπλό της Τορίνο, που πέρασε από το «Φρίουλι», επικρατώντας 3-2 της Ουντινέζε.