Γιουβέντους – Ρόμα 1-0: Πολύτιμη νίκη για τη «Μεγάλη Κυρία» (vid)

Μεγάλη νίκη στο ντέρμπι με 1-0 για την Γιουβέντους

Μεγάλη βαθμολογική νίκη, αλλά και νίκη γοήτρου για την Γιουβέντους απόψε κόντρα στην Ρόμα με 1-0. Ο Μπενάτια ήταν αυτός που έκρινε την έκβαση του αγώνα με ένα κοντινό σουτ από το 18ο λεπτό. Η «Μεγάλη Κυρία» ήταν κυρίαρχη καθολη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε το υπερπολύτιμο τρίποντο που την κρατά μια ανάσα πίσω από την πρώτη Νάπολι. Η Ρόμα ήταν υποδεέστερη των προσδοκιών αν και στο τέλος θα μπορούσε να «αποδράσει» με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ά Ημίχρονο:

Δυνατό ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες με πολύ καλό ρυθμό και την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Ρόμα επιχειρούσε με σέντρες να πετύχει γκολ πιέζοντας αρχικά την Γιουβέντους. Η «Μεγάλη Κυρία» σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και στο 6’ ο Κεντίρα σε μια πολύ γρήγορη αντεπίθεση για Γιουβέντους, από ευνοϊκή θέση έκανε ένα σουτ αδύναμο και άστοχο. Στο 8’ με μια ωραία κεφαλιά ο Μάντζουκιτς, ο οποίος ήταν μόνος αφύλακτος στην περιοχή, έστειλε την μπάλα λίγο έξω. Οι «μπιανκονέρι» ανέδειξαν τις επιθετικές τους αρετές και ήταν σαφώς πιο επικίνδυνοι. Το παιχνίδι σε γενικές γραμμές ήταν ανοικτό με τις δυο ομάδες να κάνουν διαδοχικά αλλεπάλληλες επιθέσεις. Ο Φάτζιο στο 17’ έκανε τελευταία στιγμή την προβολή πριν η μπάλα φτάσει στον Ιγουαϊν που μπήκε με φόρα στην περιοχή.

Το γκολ δεν άργησε να έρθει για την Γιουβέντους όταν στο 18’, μετά από εκτέλεση κόρνερ, μια τριπλή φάση μετουσιώθηκε σε γκολ. Αρχικά, από την εκτέλεση του κόρνερ ο Κιελίνι έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι, στη συνέχεια από κοντά ο Μπενάτια σούταρε δυνατά, πάλι δοκάρι και στο ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Άλισον! Μάλιστα, στο 24’, μετά από λανθασμένο υπολογισμό – ασυνεννοησία από τον τερματοφύλακα και τους αμυντικούς της Ρόμα, λίγο έλειψε να γίνει και το 2-0, όταν στην φάση τρύπωσε ο Ιγουαΐν. Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 27’ με τον Τζέκο να κάνει την προωθημένη στον Περότι, αυτός με παράλληλη πάσα στην περιοχή και από κοντά τον Ελ Σαράουι να μην καταφέρνει να σκοράρει, ή καλύτερα τον Σέσνι να αποκρούει σωτήρια. Μια ακόμη φάση για τους «τζιαλοροσι» στο 30’ όταν ο Κολάροφ εκτέλεσε απευθείας φάουλ από καλό σημείο, όμως ο Σέσνι αποσόβησε και η μπάλα κατέληξε σε κόρνερ το οποίο δεν επέφερε κάτι. Εν τέλει, το πρώτο μέρος ήταν ένα παιγνίδι χωρίς πολλές μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο η Γιουβέντους βρήκε το «αντίδοτο», με το γκολ του Μπενάτια.

Β’ Ημίχρονο:

Καλύτερα μπήκε στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους η Γιουβέντους. Στο 48’ δημιουργήθηκαν καλές προϋποθέσεις για το 2-0, με τον Ιγουαϊν να κάνει παράλληλη πάσα, ωστόσο ο Μανωλάς σωτήρια επενέβη στη φάση, όσο ο Μάντζουκιτς παραμόνευε και ετοιμαζόταν να πάρει την μπάλα στην περιοχή. Στο 54 λεπτό, οι «μπιανκονέρι» έχασαν φοβερή ευκαιρία για γκολ. Μετά από υποδειγματική επίθεση, όπου κρύφτηκε η μπάλα, ο Κεντίρα αστοχεί από κοντά μετά από την πάσα του Ιγουαϊν. Η άμυνα της Ρόμα παρουσιαζόταν γενικότερα προβληματική στην αποψινή αναμέτρηση, αφού και στο 56’ η Γιουβέντους απώλεσε διπλή ευκαιρία από μακρινά σουτ που εξοστρακίστηκαν και απομακρύνθηκαν. Αντιθέτως, η ομάδα του Αλέγκρι κρατούσε καλά αμυντικά, ενώ εδώ και 4 συνεχόμενα ματς δεν δέχτηκε παραβίαση της εστίας της.

Στο 58’ η Ρόμα με διπλή ευκαιρία έδειξε σημάδια αντίδρασης, πρώτα με κεφαλιά του Τζέκο και μετά με τον Φλορένζι. Στο 66’ η «Μεγάλη Κυρία» σε ένα σουτ από τα πλάγια του Μάντζουκιτς έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Άλισον να αποκρούει δύσκολα. Η μεγαλύτερη φάση στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε από την Ρόμα στο 80’, που έφτασε κοντά στην ισοφάριση. Ο Ντε Ρόσι έκανε μαγική μπαλιά, βρήκε τον Φλορένζι ο οποίος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με ψηλοκρεμαστό πλασέ! Στα τελευταία λεπτά η Ρόμα πίεσε έντονα για την ισοφάριση, η αποδοτικότητα όμως της άμυνας της Γιουβέντους ήταν άκρως καθοριστική. Στο 90+2, η Γιούβε βρέθηκε κοντά στο να τελειώσει το ματς με τον Πιάνιτς που έκανε ένα ασύλληπτο μακρινό σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά με την Ρόμα να χάνει στο 94’ αδιανόητη ευκαιρία, με τον Σεσνι να κάνει τεράστια απόκρουση από πλασέ του Σικ στο τετ α τετ. Το τελικό σφύριγμα βρήκε τους «μπιανκονέρι» να παίρνουν το υπερπολύτιμο τρίποντο.

Συνθέσεις:

Γιουβέντους (Αλέγκρι): Σέσνι, Μπαρζάλι, Μπενάτια, Κιελίνι, Σάντρο, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ματουιτί (79’ Μαρκίσιο), Κουαδράδο (Μπερναρντέσκι 77΄), Μάντζουκιτς, Ιγουαϊν

Ρόμα (Ντι Φραντσέσκο): Άλισσον, Κολάροφ, Φάτζιο, Μανωλάς, Φλορένζι, Στροούτμαν (Πελεγκρίνι 71΄), Ντε Ρόσι (Ούντερ 85’), Ναϊνγκολάν, Περότι, Τζέκο, Ελ Σαραουί (Σικ 67’)

Σκόρερ: Μπενάτια (18') / -

Κίτρινες: Κουαδράδο (53’), Σάντρο (82΄) / Ντε Ρόσι (23’), Πελεγκρίνι (87΄), Κολάροφ (93’)