Δεν ξεκολλάει από τη Νάπολι η Γιουβέντους

«Στεγνό» καθάρισμα για την Γιουβέντους στην έδρα της Μπολόνια. Οι μπιανκονέρι επικράτησαν 3-0 και διατηρήθηκαν στο -1 από τη Νάπολι και την κορυφή.

Άνετο πέρασμα για την Γιουβέντους από την έδρα της Μπολόνια. Οι μπιανκονέρι δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία κι επικράτησαν 3-0.

Το σκορ για την ομάδα του Αλέγκρι άνοιξε στο 27ο λεπτό ο Πιάνιτς, ενώ πριν καν συμπληρωθούν 10 λεπτά ο Μάντζουκιτς (36’) διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων. Το «τρίποντο» καθάρισε στο 64’ όταν ο Ματουιντί έγραψε το 3-0 το οποίο διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Δεν αγωνίστηκε κι έμεινε στον πάγκο ο Βασίλης Τοροσίδης για τους ροσομπλού.

Έτσι η Γιουβέντους εκμεταλλεύτηκε την ήττα της Ίντερ από την Ουντινέζε, την προσπέρασε και διατηρήθηκε στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Νάπολι.

Στα υπόλοιπα ματς, η Φιορεντίνα «κόλλησε» στο 0-0 με την Τζένοα. Μεγάλη νίκη πήρε η Κροτόνε που επικράτησε 1-0 κόντρα στην Κιέβο. Σημαντικό «διπλό» και βαθμολογική ανάσα και για την Σασουόλο, που έφυγε με το τρίποντο από την έδρα της Σαμπντόρια (0-1).