Τερμάτισε σαν πρωταθλήτρια η Γιούβε

Η «Μεγάλη Κυρία» στο τελευταίο παιχνίδι της πριν τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, επικράτησε με 2-1 μέσα στο Νταλ’ Άρα της Μπολόνια. Νίκη και για την Αταλάντα που έπιασε την 4η θέση.

Με τον 17χρονο Μοϊζέ Κιν να σκοράρει το παρθενικό του γκολ στην Serie A, η Γιουβέντους επικράτησε 2-1 απέναντι στην Μπολόνια του Τοροσίδη και έφτασε τους 91 πόντους, σφραγίζοντας έτσι την εξαιρετική χρονιά της. Οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ με τον Ταϊντέρ στο 52ο λεπτό, αλλά η Γιουβέντους στο 70’ έφτασε στην ισοφάριση με τον Ντιμπάλα, μετά από απόκρουση του Ντα Κόστα, σε πλασέ του Ιγκουαϊν. Τη νίκη έδωσε ο Κιν, μετά από εκτέλεση φάουλ του Πιάνιτς για να διαμορφώσει στις καθυστερήσεις το 2-1 για την Γιούβε.

Ο Αλέγκρι χρησιμοποίησε πολλές εφεδρείες, θέλοντας να χρησιμοποιήσει παίκτες που δεν έχουν πολύ χρόνο συμμετοχής και παρέταξε τους: Αουντέρο, Λιχτστάινερ, Μπαρτσάλι, Μπενάτια, Ασαμόα, Κεντίρα (59' Μάντζουκιτς), Μαρκίζιο (56' Πιάνιτς), Κουαδράδο, Ντιμπάλα (79' Κιν), Στουράρο, Ιγκουαΐν.

Με όμορφο τρόπο έκλεισε τις υποχρεώσεις της και η Αταλάντα στο πρωτάθλημα, αφού επικράτησε 1-0 με γκολ του Γκόμες. Η ομάδα του Μπέργκαμο τελειώνει το πρωτάθλημα με 72 πόντους, δύο περισσότερους από την Λάτσιο που αγωνίζεται την Κυριακή με την Κροτόνε όμως και έχει την ευκαιρία να ξαναπεράσει 4η.