Γιουβέντους-Λάτσιο 1-2: «Άλωσε» το Τορίνο με Ιμόμπιλε και Στρακόσσια (vid)

Απίθανο διπλό με 2-1 πέτυχε η Λάτσιο μέσα στην έδρα της Γιουβέντους

Η Λάτσιο νίκησε μέσα στην έδρα της Γιουβέντους με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή και την υποχρέωσε στην πρώτη εντός έδρας ήττα στο Καμπιονάτο, μετά από τις 23/08/15 (41 ματς).

Το 23ο λεπτό ο Κεντίρα έκανε το σουτ, ο Στρακόσια απέκρουσε ασταθώς με τον Κόστα να κάνει από κοντά το 1-0 και το γκολ να μετά μετά από χρήση του VAR. Στο 29’ το σουτ του Κόστα κόντραρε στον Σάβιτς και πέρασε έξω ενώ στο 36’ ο Στρακόσια έδιωξε εντυπωσιακά το σουτ του Κεντίρα και στο επόμενο λεπτό ο Ιγκουαΐν σημάδεψε το δοκάρι της Λάτσιο.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην επανάληψή. Αρχικά στο 47’ ο Ιμόμπιλε άλλαξε όμορφα με τον Αλμπέρτο και με πλασέ από το πέναλτι έκανε το 1-1 ενώ στο 52’ ο Ιταλός φορ κέρδισε πέναλτι από τον Μπουφόν και ο ίδιος από τα 11 μέτρα έκανε το 1-2.

Από εκεί και πέρα ο Αλέγκρι έκανε αλλαγές, η Γιουβέντους ανέβηκε και προσπάθησε και άγγιξε το γκολ στο 90+1’, όταν ο Ντιμπάλα με σουτ σημάδεψε το δοκάρι της Λάτσιο, αλλά δεν μπόρεσε να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό της ισοπαλίας. Στο 90+3’ ο Καϊσέδο βγήκε μόνος με τον Μπουφόν αλλά ο Ιταλός κίπερ έσωσε με τα πόδια.

Και στο 90+6΄ο Μπερναρντέσκι κέρδισε πέναλτι από τον Πάτριτς αλλά ο Στρακόσια έπιασε την εκτέλεση του Ντιμπάλα και χάρισε στην ομάδα του μια τεράστια νίκη.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Μπαρτζάλι, Ασαμόα, Κιελίνι, Λιχτστάινερ (73’ Στουράρο), Ματουϊντί, Μπετανκούρ, Κόστα (54’ Μπερναρντέσκι), Κεντίρα (65’ Ντιμπάλα), Μάντζουκιτς, Ιγκουαΐν.

ΛΑΤΣΙΟ: Στρακόσια, Μάρουσιτς, Λούλιτς, Ντε Φράι, Μπαστός, Ράντου, Παρόλο, Λούκας Λέιβα, Σάβιτς, Αλμπέρτο (72’ Νάνικ), Ιμόμπιλε (76’ Καϊσέδο).