Φιορεντίνα για… ψηλά!

Αέρας η Φιορεντίνα, λύγισε με σκορ 2-0 τις αντιστάσεις της Αταλάντα -η οποία διαμαρτύρεται για το πρώτο γκολ- και σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας της Serie A, μετά την έβδομη αγωνιστική.

Στις ψηλές θέσεις του βαθμολογικού πίνακα συνεχίζει η Φιορεντίνα, μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Αταλάντα στην έβδομη αγωνιστική της Serie A’.

Οι «Βιόλα» ζορίστηκαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν καλύτερη εικόνα στον αγωνιστικό χώρο.

Το σκορ άνοιξε στο 63’ ο Βερετού με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, που λανθασμένα καταλογίστηκε, ενώ ο Μπιράτζι στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με τρομερό σουτ.

Γρήγορα καθάρισε το ματς με τη Φροσινόνε η Τζένοα, η οποία επικράτησε 2-1 στο Μπενίτο Στίρπε, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιάτεκ. Ο Πολωνός επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 33’ και τρία λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 41’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω και έμειναν στην 19η με σερί ηττών, ενώ η Τζένοα σκαρφάλωσε στην έβδομη θέση.

Ζόρικο διπλό στη Βερόνα πανηγύρισε η Τορίνο, η οποία επικράτησε 1-0 της Κιέβο με γκολ στο φινάλε. Συγκεκριμένα, δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90 λεπτών ο Ζάζα βγήκε στο τετ α τετ και πλάσαρε εύστοχα, χαρίζοντας στην ομάδα του το τρίποντο που την ανέβασε στην ένατη θέης. Αντίθετα, η Κιέβο παρέμεινε στον πάτο της βαθμολογίας, χωρίς νίκη.