Ανατροπή για Αταλάντα

Η Αταλάντα έκανε την ανατροπή και πήρε σημαντικό «διπλό» στο «Luigi Ferraris» με 2-1 απέναντι στην Τζένοα και την άφησε στην 16η θέση της Serie A.

Η Τζένοα ξεκίνησε με γκολ από τα… αποδυτήρια αφού ο Αντρέα Μπερτολάτσι μόλις στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα (1-0) του με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή.

Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα και τελικά η Αταλάντα ήταν αυτή που το πέτυχε και ισοφάρισε στο 45′ με εξαιρετικό τελείωμα του Γιόσιπ Ίλιτσιτς μέσα από την περιοχή κάνοντας το 1-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η Τζένο μπήκε δυνατά και είχε δύο καλές ευκαρίες αλλά τα σουτ Γκόραν Πάντεφ πέρασαν άουτ. Η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι κατάφερε στο 52′ μετά απο ολιγωρία της άμυνας των γηπεδούχων ο Αντρέα Μασιέλο βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Ματία Περίν και με δύσκολη κεφαλία έκανε το 1-2 για την Αταλάντα το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Με αυτή τη νίκη η Αταλάντα βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο -1 από την Μίλαν με 23 βαθμούς ενώ η Τζένοα στην 16η θέση της Serie A με 13 πόντους.

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση