«Ανάσταση» για Φιορεντίνα!

Οι βιόλα πέτυχαν την πρώτη τους νίκη και μάλιστα με εμφατικό τρόπο αφού σάρωσαν 5-0 εκτός έδρας την Βερόνα

Σημάδια ζωής έδειξε η Φιορεντίνα. Οι βιόλα έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα διαλύοντας εκτός έδρας την Βερόνα με σκορ 5-0.

Ο δρόμος για τη νίκη για τους παίκτες του Πιόλι άνοιξε ύστερα από τέρμα του Σιμεόνε μόλις στο 2ο λεπτό. Οκτώ λεπτά αργότερα (10’) ο Τερό με εκτέλεση πέναλτι διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων, που κλείδωσαν το τρίποντο απ’ το 24’ όταν ο Αστόρι έκανε το 3-0. To 4-0 έγραψε ο Βερετούτ στο 62', ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 89' ο Ντίας.

Μεγάλη νίκη και μάλιστα με ανατροπή και για την Αταλάντα. Οι παίκτες του Γκασπερίνι είδαν την Σασουόλο να προηγείται στο Μπέργκαμο όμως κατάφεραν να γυρίσουν το ματς (2-1) και να πάρουν το πρώτο τους τρίποντο.

Νίκες με το ίδιο σκορ (1-0) πήραν στις έδρες τους οι Ουντινέζε και Κάλιαρι απέναντι σε Τζένοα και Κροτόνε αντίστοιχα.