Ανατροπή και προβάδισμα (vid)

Η Γιουβέντους νίκησε με 3-1 την Νάπολι στην έδρα της, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την ημιτελική φάση του κυπέλλου Ιταλίας. Η « Μεγάλη Κυρία» απόκτησε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.

Η Νάπολι έκανε το λάθος να προηγηθεί στο σκορ με τον Καγιεχόν στο 36ο λεπτό, ένα γκολ που έφερε την αφύπνιση της Γιούβε. Η ομάδα του Αλέγκρι πέτυχε τρία γκολ στην επανάληψη με τους Ντιμπαλά (2) και Ιγκουαϊν και γύρισε τούμπα το παιχνίδι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Νέτο, Μπαρτζάλι, Μπονούτσι, Λιχτστάινερ (46’ Κουαδράδο), Κιελίνι, Κεντίρα, Πιάνιτς, Ασαμόα (73’ Σάντρο), Ιγκουαΐν, Μάντζουκιτς, Ντιμπάλα (84’ Πιάτσα)

ΝΑΠΟΛΙ: Ρέινα, Αλμπιόλ, Μάτζιο, Στρίνιτς, Κουλιμπαλί, Χάμσικ (57’ Ζιελίνσκι), Ρογκ (83’ Παβολέτι), Ντιαβαρα, Καγιεχόν, Ινσίνιε Μίλικ (61’ Μέρτενς)

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση