Το αφεντικό του Τορίνο (vid)

Ακόμη και κάτω από τις πιο δύσκολες συνθήκες για αυτή, η Γιουβέντους πανηγύρισε άλλη μια νίκη απέναντι στην Τορίνο στο μεγάλο μεταξύ τους ντέρμπι.

Βλέπετε η «Μεγάλη Κυρία» πήγε στο «Ολίμπικο» για να αντιμετωπίσει την συμπολίτισσα της έχοντας πολλές απουσίες, την ατμόσφαιρα εις βάρος της και έχοντας απέναντι της μια Τορίνο σε αρκετά καλή κατάσταση, χωρίς ήττα στην έδρα της φέτος!

Και τα πράγματα για τη Γιουβέντους έγιναν δυσκολότερα, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 16ο λεπτό με τον Μπελότι! Όμως ακόμη και έτσι η «Γιούβε» τα κατάφερε! Έφυγε με τη νίκη 3-1 με πρωταγωνιστή τον Ιγκουαϊν!

Ο Αργεντινός επιθετικός ισοφάρισε στο 28ο λεπτό και στο 82ο έδωσε και το προβάδισμα στην ομάδα του. Ωστόσο η «Μεγάλη Κυρία» έφτασε μια τεράστια επικράτηση με τον Πιάνιτς στις καθυστερήσεις να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Με αυτό το σκορ η Γιουβέντους παραμένει στην πρώτη θέση μια αγωνιστική πριν το μεγάλο ντέρμπι με τη Ρόμα!

Οι συνθέσεις

ΤΟΡΙΝΟ: Χαρτ, Τζαπακόστα, Ροσετίνι, Καστάν, Μπαρέκα, Βαλντιφιόρι, Μπενάσι (81' Μπογέ), Μπαζέλι (81' Άκουα), Ιάγο Φαλκέ (82' Τζόσεφ Μαρτίνες), Λιάιτς, Μπελότι.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ: Μπουφόν, Λίχτσταϊνερ, Ρουγκάνι, Κιελίνι, Αλέξ Σάντρο, Μαρκίζιο, Κεντίρα, Στουράρο (67' Λεμινά), Κουαδράδο (81' Πιάνιτς), Μάντζουκιτς (71' Ντιμπάλα), Ιγκουαΐν.

Τα αποτελέσματα της 16ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Κροτόνε - Πεσκάρα 2-1 (24' πέν. Παλαντίνο, 83' Φεράρι / 82' Καμπανιάρο)
Σαμπντόρια - Λάτσιο 1-2 (89' Σχικ / 40' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, 44' Παρόλο)

Κυριακή
Κάλιαρι - Νάπολι 0-5 (34', 69' και 72' Μέρτενς, 45' Χάμσικ, 51' Ζελίνσκι)
Αταλάντα - Ουντινέζε 1-3 (47' Κούρτιτς / 45' Ντουβάν Σαπάτα, 72' Φοφανά, 87' Τερεό)
Μπολόνια - Έμπολι 0-0
Παλέρμο - Κιέβο 0-2 (14' Μπίρσα, 49' Πελισιέ)
Τορίνο - Γιουβέντους 1-3 (16' Μπελότι / 28' και 82' Ιγκουαΐν, 92' Πιάνιτς)
Ίντερ - Τζένοα (21:45)

Σέριε Α: Τελευταία Ενημέρωση