Πέρασε με «5άρα» η Νάπολι

Με τέτοιους Μέρτενς και Χαμσικ δεν έχει να φοβηθεί τίποτα. Η γεμάτη αυτοπεποίθηση –μετά την πρόκριση στο Τσάμπιονς Λιγκ, Νάπολι συνέτριψε 5-0 την Κάλιαρι εκτός έδρας παραμένοντας ισόβαθμη στη βαθμολογία με την Λάτσιο.

Ο Βέλγος επιθετικός σκόραρε τρεις φορές και ο Σλοβάκος έφτιαξε τρία γκολ και σκόραρε μια φορά, οδηγώντας την ομάδα τους σε μια μεγάλη νίκη, στο «Σαντ Ελία» στο οποίο καταφέρνουν να φεύγουν πάντα χωρίς να έχουν ηττηθεί από το 2009!

Στο 34ο λεπτό ο Μέρτενς άνοιξε το σκορ μετά από πάσα του Χάμσικ, ο οποίος έντεκα λεπτά (45’) έκανε το 2-0. Στο 51ο λεπτό ο Ζιελίνσκι έστειλε για τρίτη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Στοράρι.

Στη συνέχεια ο Μέρτενς σκόραρε άλλες δύο φορές, μέσα σε τέσσερα λεπτά. Στο 69ο λεπτό και στο 72ο κάνοντας το τελικό 5-0.