Μίλαν και με ανατροπή, απέδρασε η Φιορεντίνα!

Η Μίλαν συνεχίζει απτόητη εντός

Την τούμπαρε. Η Μίλαν συνεχίζει απτόητη εντός, λυγίζοντας δύσκολα την Κιέβο (3-2) με Σίλβα, έχει στο χέρι της το Europa League και κοιτάει ψηλότερα. Πέρασε από το Τορίνο η Φιορεντίνα (1-2).

Απάντησε με ανατροπή στην ανατροπή!

Λίγες ημέρες μετά τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Europa League από την Άρσεναλ, η Μίλαν έκανε το 5/5 στη Serie A, επικρατώντας 3-2 της Κιέβο στο «Σαν Σίρο» με ήρωα τον Αντρέ Σίλβα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο μέσα σε ένα δίλεπτο. Έτσι, κρατάει πλέον γερά στα χέριά της την έκτη θέση, που δίνει ευρωπαϊκό εισιτήριο, εκμεταλλευόμενη την ήττα της Σαμπντόρια από την Ίντερ. Φυσικά, παραμένει ζωντανή για κάτι καλύτερο, που είναι η πρώτη τετράδα (είναι στο -4 αυτήν τη στιγμή) και η έξοδος στο Champions League.

Με γκολ του Τσαλχάνογλου από κοντά η ομάδα του Γκατούζο άνοιξε το σκορ στο δέκατο λεπτό και οι φιλοξενούμενοι ανέτρεψαν τα δεδομένα με τέρματα των Στεπίνσκι (33’) και Ινγκλέζε (34’), που ζωγράφισε το 2-1 με φαλτσαριστό σουτ. Ο Κουτρόνε ισοφάρισε στο 54ο λεπτό και τη λύση έδωσε στο 82’ ο Αντριέν Σίλβα, παίρνοντας το ριμπάουντ μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στις καθυστερήσεις (ύστερα από χρήση VAR), o Κέσιε νικήθηκε από τον Σορεντίνο σε εκτέλεση πέναλτι και παρέμεινε μέχρι τέλους το 3-2.

Το πάνω χέρι για την τρίτη θέση συνεχίζει να έχει η Ρόμα. Με τον Κώστα Μανωλά να παρακολουθεί το ματς από τον πάγκο, οι «τζιαλορόσι» επικράτησαν 2-0 στην έδρα της Κροτόνε και έφτασαν τους 59 πόντους, αλλά βλέπουν ακόμη με κιάλια τη δεύτερη. Ελ Σαραουί και Ναϊνγκολάν πέτυχαν τα δύο γκολ των φιλοξενούμενων.

Φιορεντίνα… at the buzzer. Με ένα πέναλτι του Τερό στις καθυστερήσεις, οι «βιόλα» επικράτησαν 2-1 στην έδρα της Τορίνο και ενώ είχαν ισοφαριστεί από τον Μπελότι στο 86ο λεπτό. Ο Βερετού είχε ανοίξει το σκορ στο 59’ και ενώ κλώτσησε ευκαιρία για το 0-1 πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο, αστοχώντας σε πέναλτι.

Σαν σίφουνας πέρασε η Αταλάντα από την έδρα της Βερόνα, επικρατώντας 5-0, με τα τρία από τέρματά της να τα πετυχαίνει ο Ίλισιτς. Έτσι, κράτησε πολύ χαμηλά τους φιλοξενούμενους, που δείχνουν ότι δεν μπορούν να βγουν από την επικίνδυνη ζώνη.

Τέζαρε την Μπενεβέντο και η Κάλιαρι. Με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, η ομάδα του Λόπες επικράτησε 2-1 στο «Ciro Vigorito» και ενώ ήταν πίσω στο σκορ από το 46ο λεπτό.