Σπουδαίο διπλό για Χιρόνα, ισοπαλία στο «Ανοέτα»

Όρθια στη χώρα των Βάσκων έμεινε η Εσπανιόλ που πήρε ισοπαλία 1-1 από τη Σοσιεδάδ.

Στο 9ο μόλις λεπτό, ο Χουράδο σέντραρε από δεξιά και ο Μπαπτιστάο με κεφαλιά έκανε το 0-1. Στο 28ο λεπτό η κεφαλιά του Βέλα, πέρασε μόλις έξω, όπως και το μακρινό σουτ του Μπαπτιστάο στο 32’. Και στο 44’ ο Λόπεθ είπε όχι σε μακρινό σουτ του Οϊαρθάμπαλ, όπως έκανε και στο 51’ σε σουτ του Χοσέ.

Ο Λόπεθ σταμάτησε νέο σουτ του Οϊαρθάμπαλ στο 53’, ενώ στο 65’ ο Γιανουζάι σημάδεψε το δοκάρι της Εσπανιόλ. Και τελικά στο 69’ ο Γιαουνάζι έκανε απίθανη ενέργεια από αριστερά, έσπασε την μπάλα στο πέναλτι και ο Ιγιαραμένδι με σουτ έφερε στα ίσα το σκορ. Στο 77’ η κεφαλιά του Οϊαρθάμπαλ πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 90+1’ αποβλήθηκε ο Ιγιαραμ΄δνει.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Ρουγί, Ροντρίγκες, Μαρτίνεθ, Γιορέντε, Πριέτο (74’ Κανάλες), Ιγιαραμένδι, Οϊαρθάμπαλ, Γουίλιαν Χοσέ (78’ Χουάνμι), Θουμπελδιά, Οντριοθόλα, Βέλα (59’ Γιανουζάι)

ΕΣΠΑΝΙΟΛ: Πάο Λόπεθ, Ερμόσο, Σάτσεθ, Χουράδο (82’ Γκρανέρο), Μαρτίν, Σάντσεθ, Φουέγο, Πιάτι (78’ Ντιντάκ), Μορένο, Νταρντέρ, Νταβίντ Λόπεθ, Μπαπτιστάο (66’ Σέρχιο Γκαρθία)

Επιτέλους νίκη για την Τζιρόνα που κέρδισε με 2-1 στην έδρα της Λα Κορούνια.

Στο 7ο λεπτό το σουτ του Ραμάλιο πέρασε ψηλά άουτ, ενώ στο 24’ η Τζιρόνα κέρδισε πέναλτι και ο Αδάι από τα 11 μέτρα έγραψε ο 0-1. Στο 36΄το σουτ του Σίντεϊ πέρασε μόλις έξω ενώ η Λα Κορούνια είχε δύο ακυρωθέντα γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους.

Στο 51’ η Λα Κορούνια κέρδισε πέναλτι και ο Λούκας έκανε το 1-1 από τα 11 μέτρα. Ωστόσο στο 72’ ο Καγιοντέ πήρε την κεφαλιά και ο Πορτού από κοντά με πλασέ έκανε το 1-2.

ΛΑ ΚΟΡΟΥΝΙΑ: Φράνσις, Χουανφράν, Αλμπεντόθα, Σίντνεϊ, Λουϊζίνιο, Γκιγιέρμε, Μπόρχες, Καρτάμπια (77’ Μπακάλι), Βαλβέρδε (64’ Αδριάν), Τσολάκ (73’ Αντόνε), Λούκας Πέρεθ

ΤΖΙΡΟΝΑ: Μπόνο, Μαφέο, Χουάνπε, Αδάι (79’ Μοχίκα), Μπερνάρντο, Ραμάλιο, Βιδάλ, Πονς (59’ Γκρανέλ), Γκαρθία (59’ Λουίζ), Πόρτου, Καγιοντέ