Σεβίλλη – Μπαρσελόνα 0-5: Έκαναν... πάρτι στον τελικό οι Καταλανοί!

Οι «μπλαουγκράνα» κατέκτησαν το 30ο Κύπελλο Ισπανίας στην ιστορία τους...

Η Μπαρσελόνα έκανε... πάρτι στον τελικό Κυπέλλου Ισπανίας, επικρατώντας με 5-0 της Σεβίλλης στο Γουάντα Μετροπολιτάνο, σε ένα αγώνα που είχε ήδη «τελειώσει» από το ημίχρονο. Αυτό είναι το 30ο Κύπελλο στην ιστορία των Καταλανών, ενώ με την αναμενόμενη κατάκτηση του πρωταθλήματος θα συμπληρώσει το νταμπλ. Ο Ινιέστα έπαιξε τον τελευταίο του τελικό με την Μπαρσελόνα (το καλοκαίρι θα αποχωρήσει για την Κίνα), σκοράροντας και το τέταρτο γκολ στον αγώνα.

Ο αγώνας

Α’ Ημίχρονο

Η Μπαρσελόνα ήταν καταιγιστική στο πρώτο ημίχρονο, πιέζοντας ασφυκτικά την Σεβίλλη, δημιουργώντας ευκαιρίες και πετυχαίνοντας τρία γκολ. Στο 14’ ο Σίλεσεν με πολύ μακρινή μπαλιά βρήκε τον Κοουτίνιο που γύρισε στον Σουάρες σε κενή εστία, με τον Ουρουγουανό να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα. Στο 28’ η ομάδα της Καταλωνίας είχε δοκάρι, μετά που το σουτ του Ινιέστα εκτός της μεγάλης περιοχής, βρήκε στην οριζόντια δοκό της εστίας του Σόρια, ενώ τρία λεπτά μετά, στο 28’ ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με ψύχραιμο σουτ εντός της περιοχής. Το 3-0 σημείωσε ο Λούις Σουάρες, όταν μετά από πολύ ωραίο συνδυασμό με τον Μέσι βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της Σεβίλλης, χωρίς να αστοχήσει.

Β’ Ημίχρονο

Από εκεί που σταμάτησε στο Α΄ ημίχρονο συνέχισε η Μπαρσελόνα και στο 52’ ήταν η σειρά του Ινιέστα να σκοράρει, αφού άλλαξε την μπάλα με τους Σουάρες και Μέσι βρέθηκε στην περιοχή και νίκησε εύκολα τον Σορία. Στη συνέχεια ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης έκανε μεγάλη διπλή επέμβαση του Σορία, πρώτα σε κεφαλιά του Σουάρες και στη συνέχεια σε προβολή του Ουμτιτί, ενώ ευκαιρία είχε και η Σεβίλλη στο 64’ όταν ο Σίλεσεν έδιωξε με τα πόδια το πλασέ του Σάντρο. Στο 68’ η Μπαρσελόνα κέρδισε πέναλτι για χέρι του Λενγκλέ, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ένα λεπτό αργότερα ο Κοουτίνιο, ενώ τα τελευταία λεπτά του αγώνα κύλησαν χωρίς κάποια φάση, αφού και οι δύο ομάδες γνώριζαν την έκβαση του αγώνα.

Σεβίλλη (Βιντσέντζο Μοντέλα): Σόρια, Νάβας, Μερκάντο, Λενγκλέ, Εσκουδέρο, Ενζονζί, Μπανέγα, Σαράμπια (82' Λαγιούν), Βάσκεθ (86' Νολίτο), Κορέα (46' Σάντρο), Μουριέλ.

Μπαρσελόνα (Ερνέστο Βαλβέρδε): Σίλεσεν, Ρομπέρτο, Πικέ, Ουμτιτί, Άλμπα, Κοουτίνιο (82' Ντεμπελέ), Μπουσκέτς (76' Παουλίνιο), Ράκιτιτς, Ινιέστα (87' Σουάρεθ), Μέσι, Σουάρες.

Σκόρερ: 14' Σουάρες, 31' Μέσι, 40' Σουάρες, 52' Ινιέστα, 69' Κοουτίνιο.

Κίτρινες: Μερκάδο, Εσκουδέρο, Βάσκες / Ινιέστα, Μπουσκέτς.