Σίφουνας η Σεβίλλη, διέλυσε τη Λεβάντε!

Ασταμάτητοι οι «ερυθρόλευκοι», σάρωσαν με σκορ 6-2 την έδρα της Λεβάντε, στην πέμπτη αγωνιστική της Primera Division

Σαρώνει τα πάντα στο πέρασμά της η Σεβίλλη! Μετά από την επιβλητική νίκη στο Europa League μεσοβδόμαδα (5-1 τη Σταντάρ Λιέγης), η ομάδα του Πάμπλο Ματσίν εξανέμισε τη Λεβάντε, περνώντας με το εντυπωσιακό 6-1 από την έδρα της.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν χορταστικό. Η Λεβάντε έδειξε ικανή να αντιδράσει στο γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι προηγήθηκαν στο ενδέκατο μόλις λεπτό με πλασέ του Μπεν Γεντέρ, με τον Ρότζερ στην αμέσως επόμενη φάση να φέρνει το σκορ στα ίσα.

Σε αυτό το γκολ, όμως, σταμάτησαν οι αντιστάσεις της Λεβάντε, η οποία έχασε τρομερή ευκαιρία να ισοφαρίσει σε 2-2, από τα έντεκα βήματα. Συγκεκριμένα, ο Καρίσο με κεφαλιά έδωσε ξανά τα ηνία στη Σεβίλλη, με τον Βάτσλικ να αποσοβεί την ισοφάριση, μπλοκάροντας την εκτέλεση πέναλτι του Μορένο.

Δύο γκολ του Μπεν Γεντέρ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-1 μέχρι το ημίχρονο, με τους Σίλβα στο 49’ και Σαράμπια στο 59’ να δίνουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Σεβίλλης, διαμορφώνοντας το 6-1.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90' ο Σιμόν, με εντυπωσιακή ατομική ενέργεια.