«Προσγείωσε» την Εσπανιόλ η Σεβίλλη, μοιρασιά για Βαγιεκάνο-Βιγιαρεάλ

Η Σεβίλλη ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 και έφτασε σε μια ψυχωμένη νίκη στο εντός με την Εσπανιόλ (2-1), η οποία ηττήθηκε μετά από 2 μήνες. Στο 2-2 κόλλησαν Βαγιεκάνο και Βιγιαρεάλ

Σπουδαία νίκη για τη Σεβίλλη, η οποία επικράτησε 2-1 εντός έδρας της Εσπανιόλ με ανατροπή και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 38’ με τον συνήθη ύποπτο, Μπόρχα Ιγκλέσιας, αλλά οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν και ισοφάρισαν στο 70’ με τον Μερκάδο να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία.

Οι «νερβιονένσες» άγγιξαν την ολική ανατροπή στο 88’, αλλά το δοκάρι σταμάτησε το δυνατό σουτ του Μπεν Γιεντέρ. Ό,τι δεν κατάφερε σε αυτή τη φάση ο Γάλλος επιθετικός, το πέτυχε ένα λεπτό αργότερα, αφού βρέθηκε στην περιοχή και πλάσαρε σωστά τον Ντιέγκο Λόπεθ για το 2-1.

Έτσι, οι Σεβιγιάνοι επέστρεψαν άμεσα στις νίκες και αναρριχήθηκαν στη 2η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, οι Καταλανοί υπέστησαν την πρώτη ήττα τους μετά από 6 αγωνιστικές και υποχώρησαν στην 5η θέση.

Στο «Βαγιέκας», η Ράγιο και η Βιγιαρεάλ έμειναν στο 2-2, αποτέλεσμα που δεν ευνοεί καμία από τις δύο. Το «κίτρινο υποβρύχιο» ευτύχησε να προηγηθεί στο 33’ με τον νεαρό επιθετικό Τσουκουέζε, ωστόσο οι Μαδριλένοι έδειξαν χαρακτήρα και το ανέτρεψαν: στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ισοφάρισε ο Ντε Τομάς, ενώ στο 66’ ο Άλβαρο Γκαρθία έγραψε το 2-1.

Κι ενώ οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν φέρει στα μέτρα τους το παιχνίδι, ήρθε ο Σανσόνε στο 80’ να ισοφαρίσει σε 2-2. Μ’ αυτά και μ’ αυτά, η Βαγιεκάνο έμεινε δίχως νίκη για 9η σερί αγωνιστική (0-4-5) και δεν λέει να ξεκολλήσει από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Από την άλλη, η Βιγιαρεάλ δεν κέρδισε σε 6η διαδοχική αναμέτρηση στο πρωτάθλημα (0-3-3) και βλέπει με τα… κιάλια τις ευρωπαϊκές θέσεις.