Σε τροχιά Ευρώπης η Θέλτα

Τους 31 βαθμούς έφτασε η Θέλτα η οποία επικράτησε με 3-2 της Μπέτις στο Βίγκο και είναι πλέον στο -2 από την Σεβίλλη και την έξοδο στο Γιουρόπα Λιγκ η οποία έχασε βαθμούς την Κυριακή απέναντι στη Χετάφε.

H Θέλτα δεν ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά έκανε γκολ την πρώτη της επίσκεψη στη περιοχή της Μπέτις. Ο Άσπας πιο συκγκεκριμένα στο 12' άνοιξε το σκορ. Ο Αντάν έκανε λάθος πάσα, οι αμυντικοί της Μπέτις δεν ακολούθησαν την φάση και ο Άσπας πλάσαρε εύκολα για να κάνει το 1-0. Η Μπέτις πατούσε καλά και σε δύο περιπτώσεις, στο 32' και στο 44' μπήκε από τα δεξιά, αλλά οι σέντρες του Χοακίν πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Η Μπέτις είχε τη κατοχή της μπάλας αλλά δε μπορούσε να γίνει απειλητική. Έτσι δέχθηκε και δεύτερο γκολ, από τον Γκόμες αυτή τη φορά στο 57'.

Ο Κάστρο χόρεψε την άμυνα της Μπέτις, σέντραρε και ο Γκόμες με κεφαλιά έκανε το 2-0. Η Μπέτις με κάπως τυχερό τρόπο βρήκε το γκολ στο 71' με τον Σέρχιο Λεόν με κεφαλιά μετά από άστοχη έξοδο του Μπλάνκο και έδωσε λίγο ενδιαφέρον στο ματς.

Και λέμε λίγο καθώς στο 76' ο Άσπας και πάλι εκμεταλλέυτηκε την ανυπαρξία της άμυνας της Μπέτις και προ κενής εστίας μετά από πάσα πάρε-βάλε του Μέντες έκανε το 3-1 και καθάρισε το ματς. Με πέναλτι ο Γκουαρντάντο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΘΕΛΤΑ: Μπλάνκο, Ρονκάλια, Μάλο, Γκόμες, Κάστρο, Βας(81' Ρουίθ), Ραντόγια, Λουμπότκα, Άσπας, Σίστο(73' Μέντες), Γκόμες(87' Μορ).

ΜΠΕΤΙΣ: Αντάν, Μπαραγκάν, Μαντί, Φετνάλ, Ντουρμίσι, Χοακίν, Γκουαρντάντο, Γκαρσία(62' Κάστρο), Ρουίς, Λεόν, Τέγιο(63' Μπουντεμπού).